ב-2015 נפתחו במצ"ח 186 חקירות פליליות בחשד לעבירות שביצעו חיילים כלפי פלסטינים. מתוך החקירות הללו, 120 תיקים נסגרו, 7 תיקים הובילו לנקיטת הליכים משמעתיים. במהלך השנה הוגשו 15 כתבי אישום בגין פגיעה בפלסטינים, מתוכם רק ארבעה תיקים נגעו לאירועים שהתרחשו ב-2015.

מדף הנתונים עולה שהצבא אינו מבצע את המדיניות המוצהרת שלו, הקובעת שיש לפתוח בחקירה של כל האירועים הצבאיים שהסתיימו במותם של אזרחים פלסטינים בשטחי הגדה המערבית, למעט אירועים בעלי "אופי לחימתי של ממש". על פי נתוני ארגון בצלם, ב-2015 נורו ונהרגו 99 פלסטינים בגדה המערבית בידי כוחות הביטחון הישראליים (מתוכם, 23 נורו על ידי שוטרי מג"ב ו-76 על ידי חיילים). במזרח ירושלים נורו ונהרגו 17 פלסטינים נוספים. אולם, רק 21 תיקי חקירה נפתחו.

רבים ממקרי ההרג של פלסטינים ב-2015 התרחשו על רקע גל האלימות שפרץ בגדה המערבית במהלך 2015. העובדה שב-55 אירועים הוחלט כי אין מקום לפתוח בחקירה פלילית מעמידה בספק את מימושה של מדיניות החקירות במקרי הרג שעליה הצהירה ישראל. בכך שלא נפתחו חקירות, הפרקליטות הצבאית למעשה הבהירה כי ירי על מנת להרוג הוא תגובה לגיטימית לאירועים כאלה, וכי אין כמעט הבחנה מבחינתה בין אירועי הפרות סדר (גם חמורים) לאירועי לחימה.

בנוסף, 101 תיקי חקירה, שהם 54% מכלל החקירות, נפתחו בעקבות אירועי אלימות ופציעה של תושבים פלסטינים בידי חיילים. 49 תיקים (26%) מכלל תיקי החקירה שנפתחו במצ"ח ב־2015 עסקו בחשד לעבירות רכוש וביזה בידי חיילים, 42 אירועים שהתרחשו בגדה המערבית ועוד 7 מקרים ברצועת עזה. זהו מספר גבוה יחסית של אירועי ביזה ופגיעה ברכוש ביחס לשנים האחרונות.

ב-2015 נמסרו רק 7 דיווחים למצ"ח על ידי יחידות שחייליהן נחשדו בביצוע עבירה כלפי פלסטינים (מתוך 187 דיווחים). בשנה שקדמה לה, 15 דיווחים בלבד נמסרו על ידי יחידותיהן של החיילים החשודים. בצבא ישנם שורה של חוקים, פקודות ונהלים שקובעים כי יש חובה לדווח למצ"ח על אירועים בהם עולה חשד להפרה של כללי המשפט הבינלאומי. מקרים אלה כוללים, בין השאר, עבירות של ביזה, התעללות או ירי שלא כדין. השיעור הנמוך של אירועים שדווחו למצ"ח על ידי חיילים ומפקדים מלמד כי הפקודות והנהלים בדבר חובת הדיווח אינם מיושמים.

הנתונים המתפרסמים מראים כי חיילי הצבא, מפקדיהם וגם רשויות אכיפת החוק הצבאיים מועלים בתפקידם בכך שאינם חוקרים, ואף אינם מדווחים, על אירועים חמורים שמתרחשים נגד אזרחים פלסטינים בגדה המערבית.