56 שנים חלפו מאז שישראל כבשה את רצועת עזה ואת הגדה המערבית, כולל ירושלים המזרחית ('השטחים הכבושים'). ביום שנה עגום זה, חברנו יחד, 17 ארגוני זכויות אדם, כדי להציג תמונת מצב מקיפה ביחס לארבעה נושאים השזורים זה בזה, ולדעתנו מהווים את המרכיבים המשמעותיים והדוחקים ביותר במדיניות הכיבוש הישראלית הנוכחית: אלימות כוחות הביטחון של ישראל, סיפוח, גירוש והמתקפה על ארגוני זכויות אדם.

דו"ח משותף זה הינו תוצאה של מצב מתמשך ובלתי נסבל מחד, ומאידך, של הסלמה שהגיעה לנקודת רתיחה בחודשים האחרונים. אמנם, עברו כבר 56 שנים מאז שישראל כבשה את הגדה המערבית, ירושלים המזרחית ורצועת עזה, והיעדר האחריותיות, נישול הפלסטינים וההתעלמות המוחלטת מהדין הבינלאומי אינם תופעות חדשות. אבל השתרשותם לא הופכת ולא צריכה להפוך אותם לתופעות שיש להשלים עמן. בנוסף, מאז הבחירות האחרונות לכנסת בנובמבר 2022, גופים עצמאיים וביקורתיים החיוניים למשטר הישראלי נתונים תחת מתקפה מתמדת. מאז הקמת הממשלה ה-37, צונאמי של יוזמות חקיקה מאיים להכריע את מערכת האיזונים והבלמים החלשה מלכתחילה של שיטת המשטר הישראלית, ולהעניק לרשות המבצעת כוח כמעט בלתי מוגבל.

אלימות מתנחלים גוברת, מדיניות סיפוח מואצת, אפרטהייד, נישול ומתקפה בת עשור על ארגוני זכויות אדם, הובילו את הארגונים החתומים מטה לאמץ כלי חדש זה – דו"ח מצב משותף. מאחר וכל היבטיו של הכיבוש וכל אמצעי השליטה באוכלוסייה הפלסטינית ארוגים זה בזה, עבודת הארגונים השונים אף היא משולבת לאורך השנים. דו"ח זה משקף הן את שיתוף הפעולה הבין-ארגוני הזה והן את ההשלכות של פניו השונים של הכיבוש זה על זה: למשל הקשר בין משטר ההיתרים לבין נישול וגירוש של פלסטינים, בין גישה לטיפול רפואי לבין אלימות כוחות הביטחון, בין היעדר אחריותיות לבין מתקפות על מגיני זכויות אדם. בדו"ח משותף זה בחרנו להתמקד בארבע תימות מרכזיות. מטרתנו היא שהקוראים יבינו את אופיים הכוללני של המרכיבים השונים של הכיבוש ויתעלו מעל הנטייה לחלק את האתגרים המרובים בשטחים הכבושים לאג'נדות בירוקרטיות נפרדות. תקוותנו היא שהקוראים יונעו לפעולה, כי בזאת אנו בטוחים: פעולה מתואמת יכולה לשנות את המציאות בשטח.

 

הפלטפורמה – ארגונים ישראליים למען זכויות אדם

הארגונים המשתתפים:

במקום – מתכננים למען זכויות תכנון; גישה – מרכז לשמירה על הזכות לנוע; האגודה לזכויות האזרח בישראל; הוועד הציבורי נגד עינויים בישראל; הורים נגד מעצרי ילדים; המוקד להגנת הפרט; הקרן למגיני זכויות אדם; זזים – קהילה פועלת; יש דין; לוחמים לשלום; עיר עמים; עמק שווה; רבנים למען זכויות האדם; רופאים לזכויות אדם ישראל; שוברים שתיקה; שלום עכשיו; תורת צדק