תוכנית המתאר של ההתנחלות "מכמש מזרח", אותה יזמה חברת אמנה ומקדמות המועצה האזורית מטה בנימין והחטיבה להתיישבות, בתמיכת שר הביטחון, שואפת להפוך את אזור ההתנחלויות מעלה מכמש, רימונים, פסגות וכוכב השחר, מזרחית לרמאללה, ל"התיישבות פרברית בעלת מאפיינים כפריים וסמי עירוניים בהיקף של 77,000 איש" עד שנת 2040. במסגרת התוכנית מבקשת המדינה להכשיר גם את המאחז הבלתי חוקי מצפה דני.

מדובר בתוכנית ליצירת רצף אורבני ממזרח לכביש 60, על דרך אלון, אותה יזמה אמנה עוד בשנות ה-90', ומאז היא עברה מספר גלגולים. באוקטובר 2015 אישרה מועצת התכנון העליונה של המנהל האזרחי לקדם את תוכנית המתאר, במסגרתה מתוכננת הגדלה מאסיבית של ההתנחלויות במקום והקמת קרוב ל-2,500 יחידות דיור חדשות, בשטח של 790 דונם. התוכנית מורכבת מכמה שלבים, במסגרתם ייבנו כמה מאות יחידות בתוך כל אחת מההתנחלויות. התוכנית מניחה שגידול האוכלוסייה השנתי בגוש ההתנחלויות החדש יהיה גבוה מאשר המצב הקיים בחלק מאותן התנחלויות, וגבוה מהממוצע בהתנחלויות בגדה המערבית.

יוזמי התוכנית טענו בדיון במועצת התכנון העליונה כי אפשרויות הגידול של ההתנחלויות המוזכרות מוגבלות בשל מחסור בקרקעות מדינה בסמוך להן, ולכן אין כמעט אפשרות להרחיב את כוכב השחר, רימונים ופסגות. לכן יוזמי התוכנית מציעים שתוכנית המתאר של מעלה מכמש תהיה תוכנית אזורית, משום שלהתנחלות ולמאחז הסמוך (מצפה דני) יש "היצע קרקעות בבעלות מדינה גדול יחסית".