בג"ץ 5383/09 – אחמד שמעה וגיה עבד אלכרים נגד שר הביטחון אהוד ברק

ב-2009 עתר ראש מועצת הכפר דיר דיבואן לבג"ץ, באמצעות יש דין, בדרישה ליישם צווי הריסה כנגד מבנה בלתי חוקי במאחז הבלתי מורשה מצפה דני, שבנייתו החלה זמן קצר קודם לכן. מצפה דני ממוקם סמוך להתנחלות מעלה מכמש, כ-20 קילומטר מירושלים. המאחז נבנה על אדמות פרטיות ואדמות מדינה כאחד והקמתו גררה בעיות ניכרות לתושבים הפלסטינים הסמוכים, שנמנעה מהם גישה לאדמותיהם.

העתירה הוגשה לאחר שהמנהל האזרחי, למרות הצהרותיו שביצוע צווי הריסה למבנים המצויים בשלבי בנייה ההתחלתיים ושעוד לא אוכלסו נמצאים גבוה בסדר עדיפויותיו, לא מימש את הצווים והבנייה הבלתי חוקית המשיכה ללא הפרעה.

העתירה כנגד הבנייה הבלתי חוקית במצפה דני התייחסה לבנייה על אדמות ציבור ("אדמות מדינה") ולא קרקעות פרטיות, ותקפה את השימוש הרווח שעושים הרשויות בהכרזה על קרקעות כאדמות ציבור, וזאת כדי להעביר אותן לידי מתנחלים ולא להשתמש בהן לרווחת האזרחים המוגנים בשטח הכבוש.

"הפקרת נכסי הדלא ניידי המוגדרים 'אדמות מדינה' והינם, למעשה, נכסי הציבור, מהווה הפרה של החובה המוטלת על המשיבים ככוח כובש, עת הבנייה נעשית תוך הריסתו של השטח, ללא היתר ובפועל אינה מהווה שמירה על השטח ועל הנכס אלא הפקרתו לכל דיכפין מטעם תושבי המאחז", נכתב בעתירה. "השתלטותם של המתנחלים על קרקעות המדינה ועשייה בה   כבשלהם, ללא כל הפרעה ממשית כלשהי מצד המשיבים, ותוך ידיעה ברורה על כך שזהו המצב, מהווה, לפיכך, הפרה מצד המשיבים של כל חובותיהם על פי המשפט הבינלאומי ההומניטארי". העתירה ציינה עוד כי הממשלה מימנה בנייה ברחבי המאחז בעלות של 325 אלף שקל.

בג"ץ הוציא צו ביניים המורה על הפסקת העבודות על הבניין. בהמשך הודיעה המדינה כי היא בוחנת את האפשרות להכשיר את מצפה דני כחלק מהכשרה וקידום של תוכנית מתאר שתחבר בין ההתנחלויות מעלה מכמש וכוכב השחר. כתוצאה מהודעה זו, בנובמבר 2015 נמחקה העתירה.

מצב העתירה: העתירה נמחקה