עונת מסיק הזיתים בגדה המערבית תוכננה להתחיל באמצע אוקטובר 2023. אולם, המלחמה בעזה שנפתחה ב-7 לאוקטובר, הובילה לגל חסר תקדים של אלימות מתנחלים ישראלים לצד אלימות ומניעת גישה מצד הצבא, אשר פגעו משמעותית ביכולת של פלסטינים רבים למסוק את עצי הזית שלהם.

מסיק הזיתים הינו סמל לאומי ותרבותי, המהווה מקור פרנסה חשוב לרבים מהפלסטינים בגדה המערבית, התלויים בו למחייתם. מדי שנה, עונת מסיק הזיתים מלווה בגל מוגבר של אלימות מתנחלים, הכולל מקרים של תקיפת מוסקים, פגיעה בעצי זית וגניבה של יבול וציוד חקלאי. באירועים אלה נוכחים לא פעם גם חיילים, שאינם ממלאים את חובתם להגן על המוסקים הפלסטינים ולעיתים אף מצטרפים לתוקפים.

בשנים האחרונות גברה התלות של חלק מהחקלאים הפלסטינים ביבול עצי הזית. הדבר נובע בין היתר מ"מנגנון התיאום" שכפה הצבא על בעלי האדמות, אשר מונע במהלך השנה מפלסטינים להגיע לאדמותיהם הפרטיות הסמוכות להתנחלויות ולמאחזים הישראלים. הצבא מאפשר גישה לאדמות פרטיות אלו רק פעמיים בשנה ולימים ספורים בלבד, לצורך חריש האדמה באביב ולצורך מסיק העצים בסתיו. בימים אלו, חיילים אמורים ללוות את החקלאים ולשמור עליהם מפני התקפות של מתנחלים.

בעקבות "מנגנון התיאום" והגבלות הגישה שאינן מאפשרות טיפול חקלאי רציף, נאלצו בעלי אדמות רבים לוותר על גידולים שמצריכים עיבוד חקלאי מרובה והם מסתמכים על גידול זיתים, שמאפשר טיפול חקלאי פחות אינטנסיבי.

אחרי 7 לאוקטובר: אלימות במסיק כנקמה

בחודשים אוקטובר ונובמבר 2023 יש דין תיעד 113 אירועי אלימות הקשורים למסיק או למניעה שלו על ידי מתנחלים וחיילים. נתונים אלה אינם משקפים את כלל אירועי האלימות כלפי פלסטינים בגדה המערבית בתקופה זו, ואף לא את כלל האירועים שתועדו על ידי יש דין, אלא רק את הנתונים הרלוונטים למסיק שתועדו על ידי יש דין.

61 מהאירועים שהתרחשו במסיק נעשו על ידי מתנחלים בלבד והם כללו תקיפה וגירוש של מוסקים, גניבת ציוד חקלאי וזיתים, כריתת עצים ועוד. ב-32 אירועים נוספים, נכחו במקום לצד המתנחלים גם חיילים ששיתפו איתם פעולה במקרים שכללו תקיפה, גניבה, גירוש ומניעת מסיק. 20 אירועים אחרים בוצעו על ידי חיילים בלבד וכללו גירוש מהאדמות החקלאיות ומניעת מסיק, איומים והחרמת ציוד חקלאי. באזורים רבים, הצבא מנע את המסיק גם באדמות שאינן חלק מ"מנגנון התיאום" ואינן קרובות להתנחלויות או מאחזים.

כך, בכמעט מחצית מהאירועים (46%) אנשי כוחות הביטחון של ישראל היו נוכחים בזמן האירוע, אולם במקום להגן על המוסקים הפלסטינים כפי שמחוייב מתפקידם, הם גירשו את החקלאים ומנעו מהם למסוק. לעיתים החיילים אף הצטרפו למתנחלים ותקפו באלימות את הפלסטינים.

במספר אירועים שתועדו, החיילים לא לבשו מדי צבא מלאים ופעמים רבות היו ללא נעליים צבאיות. ככל הנראה מדובר במתנחלים שגוייסו לכיתות כוננות של ההתנחלויות והמאחזים לאחר פרוץ המלחמה. חיילים-מתנחלים אלו, החליטו לנצל לרעה את הסמכות והנשק שניתנו להם על ידי המדינה, ובמקום לפעול להגנה על מקום מגוריהם, תקפו באלימות חקלאים פלסטינים חפים מפשע. מספר נפגעי עבירה פלסטינים שפנו ליש דין אמרו כי הם זיהו את לובשי המדים כמתנחלים המוכרים להם.

כך סיפר נ' א', בן 38 מהכפר קוואוויס שבדרום הר חברון ליש דין:

ביום ראשון 29.10.2023 בשעה 16:00, אבי, שלושת אחיי ואני היינו בחלקה ומסקנו זיתים. לפתע ראינו שלושה מתנחלים מתקרבים אלינו עם עדר של כ-40 ראשי צאן, חמור וכלב. שניים מבין המתנחלים היו חמושים בנשק ורעולי פנים והשלישי החזיק אלה. הם התמקמו בחלקה של השכן שלנו ושברו שם עצים. העדר שלהם רעה בין העצים בתוך החלקה. שני המתנחלים החמושים, התקרבו לביתו של אבי שבסמיכות לחלקה והפחידו את הנשים והילדים. אחר כך הם התקרבו אלינו והתחילו באיומים בעברית. רק אחד מאחיי מבין את השפה העברית. הם ציוו עלינו שנפסיק לעבוד ונשב על האדמה. בכל פעם שניסינו לקום ולהמשיך בעבודה הם איימו בנשק. חשבתי שהם מתכוונים להרוג אותנו. מאוחר יותר הופיעו ארבעה חיילים שהגיעו למקום רגלית. את אחד החיילים אני מכיר. הוא בן של מתנחל שגר במצפה יאיר. אנחנו מכירים את המשפחה שלו היטב. הם אלימים במיוחד וכבר אמרו לנו בעבר שהמטרה שלהם היא להרוג ערבים. חשבנו שאולי החיילים יבואו לעזרתנו אך גם הם איימו עלינו ולא אפשרו לנו למסוק. אחד החיילים תקף את אבי הזקן והחולה במכה בחזה והוא נפל ונחבל. החייל, בנו של המתנחל המוכר, תקף גם את אחי שנפל ארצה. האצבע של אחי נשברה והוא מלא בשטפי דם. אחר כך אזקו אותנו, כיסו לנו את העיניים וגם את הפה וצעקו עלינו: "אוסקוט! אוסקוט!". הם דרשו שנשכב על הבטן. אנחנו ניסינו להבהיר כי אנחנו מוסקים באדמה שלנו, אך זה לא מנע את ההתעללות.

ה-7 באוקטובר, היה גם נקודת מוצא למסע הסתה שכוון נגד פלסטינים בגדה המערבית והתמקד בחקלאים ובמניעת המסיק, תוך קריאות לנקמה ולפגיעה בחפים מפשע. מידע שקרי לפיו כוונת המוסקים הפלסטינים הייתה לפגוע במתנחלים זכה לתפוצה נרחבת בקרב קבוצות ישראליות רבות ברשתות החברתיות. בקבוצות גם הופצו קריאות לעצור את המסיק, שכללו לעיתים נקודות ציון בהם נצפו חקלאים פלסטינים שמוסקים את עציהם.

ישראלים נענו לקריאה ופגעו באופן מתוכנן ומכוון באנשים שכל חטאם היה למסוק את עצי הזית שלהם. המקרה החמור ביותר התרחש ב-28.10.2023, כאשר מתנחל, חייל בחופשה, ירה למוות בבילאל סאלח, אב לארבעה מא-סאוויה. בילאל מסק זיתים עם משפחתו וילדיו באדמותיו שלא הצריכו תיאום צבאי מוקדם. המתנחל שהרג את בילאל, נעצר ושוחרר לאחר חמישה ימים.

הודעה שפורסמה בקבוצת "נלחמים על החיים", אוקטובר 2023

 

הודעה שפורסמה בקבוצת 'חדשות הגבעות 4' בתאריך 26.10.2023

 

סיכום נתונים של עונת המסיק 2023

113 אירועי המסיק שתועדו על ידי יש דין מאופיינים בסוגים שונים של אלימות כלפי המוסקים הפלסטינים. חלק מהאירועים כוללים יותר ממאפיין אחד.

  • ב-42 אירועים מתנחלים או חיילים תקפו פיזית מוסקים פלסטינים, שנאלצו להפסיק את עבודתם.
  • ב-11 אירועים נורתה תחמושת חיה לעבר מוסקים פלסטינים.
  • ב-54 אירועים מתנחלים או חיילים איימו על מוסקים פלסטינים בנשק חם או באיומים מילוליים ומנעו מהם את המסיק.
  • ב-29 אירועים תועדה פגיעה בעצי זית – כריתה מלאה או חלקית של עצים, פגיעה בעצים או שריפה. לפחות 715 עצי זית נהרסו.
  • ב-15 אירועים מתנחלים או חיילים גנבו יבול של זיתים.
  • ב-6 אירועים מתנחלים השתלטו על אדמות חקלאיות פלסטיניות ומנעו גישה מהפלסטינים.
  • ב-4 אירועים נחסמו כבישים חקלאיים ונמנעה מהמוסקים הפלסטינים גישה לאדמות.

מ.נ, בן 37 מהכפר מאדמא שליד שכם סיפר ליש דין:

ביום שבת, 11.11.23, יצאתי בשעות הבוקר עם אבי ואשתו, ילדיי, אחי וילדיו למסוק את עצי הזית בחלקה שנמצאת כ-30 מטר דרומית לקצה הכפר. לחלקה זו אנחנו מגיעים ללא צורך בתיאום. בשעה 10:00-9:30 ירדו מכיוון הגבעה שמתחת ליצהר שלושה חיילים. הם הגיעו בטנדר, חנו בראש הגבעה וירדו רגלית לעברנו. מיד ביקשתי מאבי, אשתו והילדים להתרחק מהמקום. אני ואחי נשארנו לאסוף את הציוד והתרחקנו לחצר הבית הסמוך ביותר לחלקה. שלושת החיילים רדפו אחרינו והגיעו עד לחצר הבית. מבלי לומר דבר, לקחו לי ולאחי את הטלפונים ותעודות הזהות וכעבור זמן קצר החזירו אותם. לא היה בינינו חילופי דברים. אחד מהשלושה כיוון עלינו את הרובה והשניים האחרים לקחו את מנערת הזיתים והסוללה, ועלו לכיוון הטנדר.

סיכום

עונת המסיק בגדה המערבית בשנת 2023 הושפעה באופן דרמטי מהמלחמה בעזה. אלימות המתנחלים כלפי המוסקים הפלסטינים הייתה קשה ומאורגנת, וחיילי הצבא, במקום להגן על המוסקים סייעו לתוקפים ומנעו מפלסטינים רבים למסוק, גם באדמות שאינן חלק מ"מנגנון התיאום".

הנתונים השנה בולטים בחומרתם גם בהשוואה לתיעוד משנים קודמות. כאמור, יש דין תיעד השנה 93 אירועי אלימות מתנחלים שקשורים למסיק (ועוד 20 אירועים בהם היו נוכחים חיילים בלבד). בעונת מסיק הזיתים של שנת 2022 יש דין תיעד 38 מקרים של אלימות מתנחלים כלפי פלסטינים; בכל אחת מהשנים 2020 ו-2021 יש דין תיעד 42 מקרים; ובשנת 2019 תועדו 28 מקרים. כלומר, בשנת 2023 היקף האלימות במהלך המסיק היה גדול פי שניים עד שלושה מהשנים האחרונות.

גם השנה רשויות החוק הישראליות בגדה המערבית כשלו בתפקידן, במחדל או במכוון, ולא מנעו פגיעה של אזרחים ישראלים במוסקים הפלסטינים וברכושם. בנוסף, באופן שיטתי ובניגוד למדיניות שקבע הצבא עצמו, חיילים היו מעורבים ישירות בתקיפות, באיומים ובמניעת גישה של חקלאים פלסטינים לאדמותיהם.