עם סיומה של השנה ה-57 לכיבוש הישראלי בשטחים, ארגוני זכויות האדם בישראל מפרסמים בפעם השניה דוח משותף שמטרתו להציג תמונה מקיפה של הכיבוש: "מצב הכיבוש, השנה ה-57".

השנה היתה קשה ואכזרית במיוחד:

ברצועת עזה, לאחר הטבח שביצע חמאס ב-7 באוקטובר, ישראל יצאה להתקפה חסרת מעצורים והרגה עד כה עשרות אלפים – בהם אלפי ילדים, ומובילה מדיניות של הרעבה, עקירה, הרס מאסיבי של מבנים ותשתיות והעלמה של אלפים במתקני מעצר לא מפוקחים.

בגדה המערבית הממשלה מובילה מהפכה משפטית של סיפוח הגדה לישראל והרחבת מפעל ההתנחלויות באופן חסר תקדים. בצל המלחמה הגדה בוערת באלימות מתנחלים בחסות הצבא, גירוש קהילות והגבלות תנועה דרקוניות.

בירושלים המזרחית מאיצים את נישול התושבים הפלסטינים מאדמותיהם, לצד אפליה בתכנון והרחבת התנחלויות, ישראל מקדמות את ייהוד שטחי ירושלים שמעבר לקו הירוק.

גם בתוך ישראל חופש הביטוי והמחאה, ומערכת המשפט נמצאים תחת מתקפה גוברת.

כולנו, הארגונים החתומים על הדוח, מחויבים לשינוי המציאות הקודרת המתוארת בו ומקווים שיבוא יום שבו פעילותנו לא תהיה נחוצה עוד.

 

הפלטפורמה – ארגונים ישראליים למען זכויות אדם

במקום – מתכננים למען זכויות תכנון; בצלם – מרכז המידע הישראלי לזכויות האדם בשטחים; גישה – מרכז לשמירה על הזכות לנוע; האגודה לזכויות האזרח בישראל; הוועד הציבורי נגד עינויים בישראל; הורים נגד מעצרי ילדים; המוקד להגנת הפרט; הקרן למגיני זכויות אדם; זזים – קהילה פועלת; חקל – ברית להגנה על זכויות אדם; יש דין; לוחמים לשלום; מחסום ווטש; עיר עמים; עמק
שווה; עקבות – המכון לחקר הסכסוך הישראלי-פלסטיני; רבנים למען זכויות האדם; רופאים לזכויות אדם; שוברים שתיקה; שלום עכשיו; תורת צדק