מספר ארגוני זכויות אדם ובהם יש דין, שלחו מכתב תמיכה לשגריר בלגיה בישראל, אוליביה בל, בעקבות הזמנתו לשיחת נזיפה במשרד החוץ. השגיר בל זומן לשיחת לאחר שראש ממשלת בלגיה, שארל מישל, נפגש עם נציגי "שוברים שתיקה" ו"בצלם".

במכתב נכתב כי הארגונים מבקשם להודות לראש הממשלה הבלגי על קיום הפגישה. "אנחנו מעריכים את מאמצו של ראש הממשלה מישל לשמוע קולות של פעילי זכויות אדם", נכתב. "אנחנו גם רוצים להודות לבלגיה על הפגנת התמיכה בעבודתנו, לאור הניסיונות של ממשלתנו להשתיק את הקולות הביקורתיים בקרב החברה האזרחית בישראל".

הארגונים מתריעים מכך שהלחץ שמפעילה ממשלת ישראל על ממשלות זרות במטרה לגרום להן להפסיק את תמיכתן בארגוני זכויות אדם היא חלק ממגמה מדאיגה שנמשכת מספר שנים, ומתמקדת בהפעלת לחצים על ארגונים שמתעדים הפרות זכויות אדם בשטחים הכבושים.

"ככל שאנחנו מתקרבים לשנה ה-50 של הכיבוש, אנחנו חוששים שהמרווח המצומצם גם ככה שבו הארגונים שלנו יכולים לפעול, יצטמצם עוד יותר, והביטחון האישי של העובדים שלנו ימצא בסכנה הולכת וגוברת. בתור ארגונים שמודאגים בנוגע לחברות שבהן אנו פועלים, אנו מאמינים שרק סיום הכיבוש יבטיח עתיד טוב יותר לכולם", נכתב במכתב.