מפרוץ האינתיפאדה השנייה ועד לאפריל 2008 הגישה הפרקליטות הצבאית 140 כתבי אישום בלבד נגד חיילים שהואשמו בביצוע עבירות נגד פלסטינים ורכושם. זאת, מתוך מאות תיקי חקירה שנפתחו בשנים הללו. כך עולה מדף נתונים שמפרסם יש דין במסגרת פרויקט להגברת השקיפות של הליכי אכיפת החוק בצה"ל על חיילים החשודים בביצוע עבירות פליליות נגד אזרחים פלסטינים ורכושם.

במסגרת הפרויקט פועל יש דין לחשיפת נתונים ומידע בנוגע להליכי החקירה והתביעה המתנהלים בעקבות אירועים בהם עולה החשד שאנשי כוחות הביטחון ביצעו עבירות כלפי אזרחים פלסטינים. מידע זה, ברובו, לא נחשף בעבר ובמקרים מסוימים אף לא נאסף עד כה על -ידי הרשויות הציבוריות האמונות על אכיפת החוק ולא היה ברשותו של צה"ל.

נתוני המשטרה הצבאית החוקרת (מצ"ח) שנאספו בעקבות פניית יש דין ונמסרו לארגון בידי דובר צה"ל מאפשרים לראשונה הצצה אל "מדד היחידות": רשימת היחידות הצה"ליות שחייליהן נחשדו במספר הרב ביותר של עבירות נגד פלסטינים ורכושם בשטחים הכבושים – עבירות של התעללות, ביזה, ירי לא חוקי והריגת חפים מפשע. המדד עוסק הן ברמת הגדוד הבודד והן ברמת החטיבה.

הנתונים העולים מתוך "מדד היחידות" אינם מוחלטים, בין השאר מפני שהמדד עוסק בחקירות ולא בהרשעות או בעבירות. מרבית העבירות שמבצעים חיילי צה"ל בשטחים הכבושים אינן מדווחות כלל למצ"ח ולפיכך לא נפתחות בעקבותיהן חקירות. כמו כן, בתיקי חקירה רבים לא ידוע לאיזו יחידה שייכים המעורבים.