כשאתה פלסטיני תושב שועפט, אפילו פחית שתיה תמימה היא עילה למעצר

לפני כחודש סיפרנו לכם על המקרה של לונא תמים מוחמד אסמעיל, סטודנטית משועפט שהוטרדה והושפלה רק משום שלבשה כיסוי ראש. "סתם" עוד מקרה של התעמרות באוכלוסייה הפלסטינית במזרח ירושלים. המקרה של סובחי מוחמד סאלים כוז מראה שכדי שיום רגיל יהפוך לסיוט שמסתיים בתחנת משטרה, לפעמים מספיקה פחית.

בבוקר אחד בתחילת מאי 2016 היה סובחי מוחמד סאלים כוז, תושב שועפט, בסידורים בעיר העתיקה. כשביקש לצאת בשער יפו, עבר בדיקה על ידי שוטרים. אירוע סטנדרטי. השוטרים בחנו אותו, החזירו לו את תעודת הזהות שלו ושחררו אותו לדרכו. שגרה.

אבל לא הפעם. על פי התלונה שהגיש כוז למחלקה לחקירות שוטרים, לאחר שעבר במחסום הגיעו למקום שלוש שוטרות מג"ב. אחת מהן, שהבחינה שהוא מחזיק בידו פחית משקה, שאלה אותו האם הפחית מכילה משהו ש"אסור לשתיה". כוז ענה בשלילה, אך המג"בניקית – שלא סיפקה כל הסבר לעניין שלה בהרגלי השתיה של כוז – סירבה להאמין לו.

בנקודה זו התערב השוטר שכבר בדק את כוז, ואמר למג"בניקיות שאין צורך בבדיקה נוספת כי הוא כבר בדק אותו. התשובה לא סיפקה את המג"בניקית, שהתעקשה להמשיך ולחקור את נושא הפחית. במקום התגלע ויכוח בין שני השוטרים, עד שהשוטר במחסום משך את כוז אליו והם החלו להתרחק מהשוטרות.

המג"בניקית לא הרפתה והחלה ללכת אחרי השניים; כוז סיפר שהוא נופף בידו לסמן לה שתתרחק. בתגובה לכך, שלפה המג"בניקית גז פלפל והזעיקה תגבורת.

לדברי כוז, בזמן שהם המתינו לניידת קילל אותו אדם מהקהל וקרא למג"בניקית להרוג אותו. קריאות כאלה הפכו לנפוצות למדי. מהעבודה של כוז התקשרו בינתיים, והוא נאלץ לומר להם שהוא עצור.

אחרי זמן מה הגיעה ניידת משטרה למקום. לפי כוז, השוטר שבדק אותו אמר לשוטרים שבניידת שהוא לא עשה דבר, ושהמג"בניקית רק פגעה והעליבה אותו. אבל בשלב זה פעילות המשטרה כבר נכנסה לאינרציה: כוז נלקח לתחנת המשטרה. במהלך הנסיעה, המג"בניקית סיפרה לשוטרים בניידת את גרסתה; כשכוז ניסה לספר את שלו, היא השתיקה אותו.

במגרש הרוסים עבר כוז חיפוש משפיל שבו הופשט עד לתחתוניו. הוא הוכנס למשרד של מפקד התחנה, שצעק עליו שהוא קרא לשוטרות "שרמוטות" ושהוא, אחראי התחנה, מתייחס אליהן כאל הבנות שלו. השוטרות אמרו עוד שהניידת שאספה את כוז באה בדיוק בזמן, כי הן סיימו את המשמרת וכך נחסך מהן הצורך ללכת ברגל למשטרה.

כארבע שעות לאחר שכוז הובל לתחנה, הגיעה החוקרת. היא דחתה את הדרישה להאשים אותו בתקיפת שוטרות, אבל פתחה לו תיק על הפרעה לשוטר בעת מילוי תפקידו. כוז נאלץ לעבור את המסלול השגרתי של כל חשוד: תמונה בפרופיל ולקיחת טביעות אצבעות.

החוקרת עד כדי כך לא האמינה לשוטרות, שלדברי כוז היא אמרה לו שהוא צריך ללכת למח”ש, שיחקרו את הנושא ויביאו לסגירת התיק נגדו. היא התנצלה על כך שלקחה ממנו טביעות אצבעות, אבל ההתנצלות הזו וההסברים האלה לא נמצאים בתיק. אבל, בסופו של דבר, מדובר בשוטרת: היא צריכה לחיות עם השוטרות האלה, ועם אחראי התחנה שרואה בהן את הבנות שלו.

כוז הגיש תלונה במח”ש, שבשגרה דוחה את הרוב המוחלט של תלונות האזרחים. אחר כך הלך הביתה, ולא יצא ממנו שבוע.