מ', תושב מעסרה, מצא את עצמו מותקף על ידי שוטרי מג"ב, רק בשל עובדת היותו תושב כפר שמתנגד לכיבוש

בבוקר אחד בתחילת אוגוסט, יצא מ', תושב אל מעסרה, לרמאללה, לצרכי טיפול רפואי. כשחזר, בחר לשוב לכפרו במונית שירות. כשהגיעה מונית השירות שבה נסע למחסום הקונטיינר, במחסום עמד שוטר מג"ב.

השוטר דרש את תעודות הזהות של הפלסטינים, כמקובל. הוא התעכב על תעודת הזהות של מ', ואחר כך הורה לו לרדת מכלי הרכב. מיד לאחר שמ' ירד מהרכב, השוטר סטר לו, ללא פרובוקציה. הוא ניסה לסטור לו שוב, ומ' בלם את המכה. אז הגיע שוטר מג"ב נוסף, ושניהם גררו את מ', כך על פי עדותו, והיכו אותו שוב ושוב. כשנהג המונית ניסה להתערב, הובהר לו שכדאי לו לחזור לרכב, או שגם הוא יחטוף.

הסיבה? אף אחד לא אמר למ' כלום, אבל הבריונים שתקפו אותו השתמשו מספר פעמים במילה "מעסרה." מעסרה הוא אחד מכפרי ההתנגדות העממית, ומדי שבוע נערכת בו הפגנה שלווה למדי, שכוחות הכיבוש נאלצים לפזר, מה שמפריע להם לצאת הביתה לסופ"ש. מ' ציין ששוטרי מג"ב משתתפים דרך קבע בפיזור ההפגנות ולדעתו זו הסיבה שהם נטפלו אליו.

חשוב לציין: מ' לא נעצר ולא נחשד בדבר. הוא רק נפל קורבן להתעללות רנדומלית של שוטרים. אילו היו ראיות כלשהן נגדו, הוא היה נעצר, מוחזק פרק זמן ללא שפגש עורך דין, ואחר כך מתבקש לחתום על עסקת פאוסטוס הרגילה שבמסגרתה הוא היה משוחרר מבלי להמתין עד תום ההליכים, אבל היה מודה במשהו שבכלל לא ברור אם עשה.

מ' מעריך, כאמור, שהוא הותקף רק בגלל הכתובת שלו. אם אכן זה המצב, ואנחנו לא יכולים לדעת, הרי שיש כאן התנהלות שאין לכנות אלא כביצוע פעולת נקם מצד מי שאמורים תיאורטית להיות אמונים על שמירת החוק: תקיפה של אדם לא קשור כדי "לשלוח מסר" לשאר תושבי הכפר שלו.

למה אנחנו לא יכולים לדעת? כי מ' לא מוכן להתלונן, ובלי תלונה לא תהיה חקירה. למה הוא לא מוכן להתלונן? קודם כל משום שהוא נבון מספיק בשביל להכיר את גופי החקירה הישראלים ואת הדרך שבה הם פועלים ולדעת שלא יצא שום דבר מהתלונה הזו, ושנית משום שהוא חושש שאם הוא יגיש תלונה, הוא יאבד את אישור הכניסה שלו לישראל. כלומר, מבחינת מ' לא רק שהמשטרה שאמורה להגן עליו (כן, אני יודע, מצחיק, אבל על פי המשפט הבינלאומי ופסיקות בג"צ, זה תפקידה וזו תכלית נוכחותה בגדה) הופכת לחלק מן הטרור היומיומי נגדו; עצם התלונה על התעללות בו, מעריך מ', צפויה לפגוע ביכולת ההתפרנסות שלו. אנחנו לא יודעים אם לחשש הזה יש בסיס: אנחנו שומעים עליו הרבה מאד מפלסטינים, אבל אין לנו תיעוד ממשי של פעולה כזו – לא שהעדר תיעוד כזה מחליש את הפחד.

זה היה מבט מהיר על שלטון הטרור השקט בשטחים, שמתבצע על בסיס יומיומי ובהסכמתכם ומימונכם. חשבו על מ' ועל המכות שהוא חטף, על הפחד שלו מנסיון לממש את זכויותיו, בפעם הבאה שדובר צה"ל ידבר על "הפרות סדר." זה הסדר שהוא מגן עליו.