הצבא1528673_814318698597467_866249638_n של ה"סיליקון ואדי" לא מצליח לראות גנבי עצים – גם כשיש לו עמדה עם מצלמות אבטחה 200 מטרים ממקום האירוע

בתחיל ינואר 2014, אחרי כשנה וחצי של נדודים במדבר הביורוקרטי, הצליחו הצלב האדום ותושבי הכפר סינג'יל לקבל אישור לנטיעה של כ-7,500 עצים בצד הצפוני של הכפר. השמחה לא ארכה זמן רב: אזרחים ישראלים החלו להתנכל לנטיעות כמעט מיד.

ההתקפה הראשונה התרחשה ב-22 בינואר. סגן ראש מועצת סינג'יל, רבחי חסין עבד אל עזיז גפרי, קיבל הודעה מאחד החקלאים שעובד על הפרויקט על כך שבוצעה גניבה נרחבת. קצין של המת"ק הישראלי הוזעק למקום ואחר כך הגיעה גם המשטרה. באותו הלילה, נגנבו 1,000 שתילים. גפרי העריך את הנזק באלפי שקלים. גפרי ציין עוד שהגניבה התרחשה בשטח שנמצא בין המוצב הצבאי ובין המאחז גבעת הראל, שהמוצב נמצא כ-200 מטרים מהמקום ושיש בו מצלמות אבטחה. על כן הוא קיווה שהפשע יפוענח.

ועל זה יש לומר: פחחחחח. כעשרה ימים לאחר מכן, בשני בפברואר, שוב הוזעק גפרי לאזור. שוב נגנבו שתילים, הפעם כ-1,200 מהם. שוב הוזעק המת"ק, שוב הגיע המשטרה, שוב ציין גפרי שיש מוצב צבאי ממש שם, 200 מטרים, עם מצלמות אבטחה. בתסכולו, הטיח גפרי בחוקר את הדברים הבאים: "אמרתי לחוקר שיסתכל במחשב על כמה תלונות הגשתי נגד המתנחלים רק על שמי ולא יצא מהם כלום. איפה אכיפת החוק? המצב רק הולך ומחמיר. אמרתי לו שאנחנו מדברים על שתילה ענקית. לוקח לפחות ארבע שעות לעקור… איפה הצבא? יש בסיס צבאי שמשקיף על האזור. איפה החיילים, המצלמות אבטחה שלהם? תגשו למצלמות ותפתחו אותן. הוא רק שמע ושתק." גפרי ציין, בצדק, שהאזור נמצא בשליטה בטחונית ישראלית וישראל היא האחראית לבטחון התושבים.

ושוב, שבוע לאחר מכן, בוצעה עוד גניבה. אותו המקום. הפעם הצליחו הגנבים לשים את ידם על 500 שתילים "בלבד." הפעם מי שהזעיק את הפלסטינים היה המת"ק הישראלי. הוא כבר היה מתורגל.

עקירה של מאות שתילים מצריכה כמה אנשים שעובדים כמה שעות – הפלסטינים מעריכים שזה מצריך ארבע שעות. גם אם נאמר שהם הגזימו ומדובר בשעתיים. יש לנו בסיס צבאי במרחק של 200 מטרים, עם מצלמות אבטחה, ששלוש פעמים מצליח שלא להבחין בקבוצה של אנשים שיורדת לשטח ומבצעת פעולה במשך זמן ארוך, שיש להניח שהיא גם לא לגמרי שקטה.

לדבר כזה, שקורה פעם אחר פעם, יש שני הסברים. האחד הוא שחיילי צה"ל הם פשלונרים קשים, שלא מסוגלים להבחין באירוע שמתרחש 200 מטרים מהם גם אחרי שהתריעו בפניהם שהוא קורה פעם אחר פעם. ההסבר האחר שהוא שלא בא להם להבחין באירוע כזה, כי מה הם צריכים את כאב הראש של יציאה בלילה מהמוצב כדי להבריח אזרחים ישראלים, שבסך הכל גונבים רכוש של, נו, אתם יודעים, פלסטינים.

נזכיר: נטיעת העצים היא פרויקט של הצלב האדום. זו רמת ההגנה שצה"ל מסוגל, או רוצה – וכמו שיודע כל חייל בצה"ל, "לא יכול" הוא בן דוד של "לא רוצה" – לספק לפרויקט של אחד הארגונים הבינלאומיים החשובים ביותר. נזכיר גם שחובתו הראשונית של צה"ל, ככוח כיבוש, היא לספק הגנה לאוכלוסיה הכבושה ולרכושה, והוא מתחמק מחובתו זו במשך עשורים.

לגזור ולשמור, לפעם הבאה שמישהו ידבר על "הצבא המוסרי ביותר בעולם."