נסיון הצתה של משפחה בשנתה היה מוציא את המשטרה כמעט בכל מקום משלוותה. לא כשמדובר במשטרת ישראל ובקורבנות פלסטינים.

לילה אחד במאי האחרון, התעורר ח., תושב הכפר עינבוס, משנתו כתוצאה מרעש מחוץ לביתו. הוא הלך לעבר החלון, שמע נביחות כלבים, וכשהגיע לחלון הריח עשן. הוא רץ אל המרפסת, ומשם ראה כמה דברים. קודם כל, את הרכב שלו בוער. דבר שני, שלושה-ארבעה מתנחלים – הם הגיעו עם הציוד הרגיל של פאות, כיפות, מכנסיים שחורים, וחולצות לבנות, כמקובל בעת יציאה לפוגרום – שנמלטו במהירות לעבר המאחז הקרוב, אחד מאלה של יצהר.

ח. רצה לרדוף אחריהם, אבל שני דברים מנעו זאת ממנו. קודם כל, הוא חשש שהם חמושים. שנית, הרכב הבוער היה קרוב מאד לבית והלהבות התקרבו אליו במהירות. ח. העיר בצעקות את אביו ואחיו, והם יצאו לכבות את השריפה, ובמקביל לפנות את בני הבית. לאחר מאבק – למזלם היה להם צינור וברז כיבוי בחצר – הם הצליחו להשתלט על הדליקה, לא לפני שהדלת הקדמית של הבית נשרפה, הרכב הלך (נזק מוערך של כ-35,000 שקלים), והחזית של הבית התפייחה כולה.

צריך להיות סוג נבזי במיוחד של בן אדם כדי להצית בית רכב סמוך לבית שבו דרים אנשים, מתוך במקרה הטוב חוסר עניין מוחלט בגורלם ובמקרה הרע נסיון של ממש לרצוח משפחה בשנתה. זה אמור להיות סוג הטיפוסים שמשטרות בכל העולם מגלות בהם עניין לוהט.

לא משטרת ישראל! למרות שתוך שעה מרגע התקרית, עדכן ח. את משטרת ישראל בתקרית, ואף נסע לאריאל להגיש תלונה,  המשטרה לא כל כך התעניינה במקרה. בראשון ביולי היא סגרה את התיק בתואנת "עבריין לא נודע." את יש דין היא טרחה לעדכן בכך רק ב-14 באוגוסט. אחר כך התחיל הוואלס שבו אנחנו מבקשים מהמשטרה לקבל את חומר החקירה כדי שאפשר יהיה לנופף בו יחד עם ציפור מתה מעל הראש ולהפעיל טקס וודו שאולי יגרום לפרקליטות לאפשר ערעור על ההחלטה (הבהרה לקוראינו חובבי החיות: שום ציפור לא נפגעה במהלך עדכון תיק זה, ובהתאם הערר לא הצליח.) החומר הגיע לידינו ב-29 באוקטובר, והפרקליטות מאפשרת ערעור עד 30 יום מרגע ההודעה על סגירת התיק – כלומר, קיבלנו אותו יותר מחודש אחרי שחלפה האפשרות שלנו לערער. וכשכבר הואילה המשטרה לאפשר לנו לצלם את התיקים, הסתבר שלמרות שהנציג שלנו הגיע בכוונה לצלם 17 תיקים, רק שישה תיקים אושרו לצילום. וגם זה היה אחרי שחל עיכוב בלתי סביר, בין השאר בשל מחסור בנייר צילום.

ובינתיים, בעוד משטרת ישראל מספקת את גרסת הקאבר שלה למפקח קלוזו, קבוצה של אנשים שכמעט הרגה משפחה בשנתה צוחקת כל הדרך אל פוגרום התג מחיר הבא.