המדינה נאלצה לפתוח מחדש את החקירה בפרשת הירי בטריסטן אנדרסון, ותצטרך לספק תשובות בתוך 120 יום

הבטחנו עדכון, אז הנה.

עורכי הדין מיכאל ספרד ואמילי שפר, שמייצגים מטעם ארגון "יש דין" את הוריו של טריסטן אנדרסן שנורה ב-2009 בניעלין והפך לנכה ופגוע מוחין, טענו הבוקר (ד') בבג"צ כי יש להורות למשטרת ש"י לפתוח מחדש את החקירה בפרשה. זאת, לאור שורת הכשלים בחקירת המשטרה שכבר צוינו בפוסט. בקצרה, השוטרים לא חקרו את אנשי הצוות שהיה ככל הנראה אחראי לירי, ואף לא טרחו להגיע לזירת האירוע.

נציג המדינה טען בדיון שאין טעם בחקירה מחדש, והשופטים היקשו עליו. לאחר דיון, ולאחר עיון בראיות שהצגנו, הבהירו השופטים למדינה כי רצוי שתשנה את עמדתה. נציג המדינה התייעץ עם הממונים עליו, ובשובו אמר כי המדינה מסכימה לפתיחה מחודשת של החקירה – כשהוא אומר שהמדינה מעריכה שיש "התכנות נמוכה" להגעה לכתב אישום. עוד קודם לכן טען נציג המדינה שאין טעם לעריכת חקירה משום שהסיכוי לכתב אישום נמוך.

כלומר, מבחינת המדינה המצב שבו אדם נורה על לא עוול בכפו על ידי אנשים שהיא חימשה, והאשמים בכך לא נמצאים, הוא נסבל. התפיסה הזו מנוגדת למאות שנים של משפט, שראשיתם במוסד חוקר מקרי המוות (ה-Coroner) שהקים הנרי השני. זה היה אחראי לבדיקת כל מקרה מוות, כדי לוודא שפקידי המלך אינם רוצחים את הנתינים. הנרי השני, לידיעת הפרקליטות, מת ב-1189. לשם אתם רוצים להחזיר אותנו?

השופטים לא התרשמו, והורו למדינה לפתוח בחקירה, כשאנחנו מתחייבים להעביר לה את כל חומר החקירה שברשותנו תוך 15 ימים (חשבו רגע על האירוניה והיפוך התפקידים שבמשפט הזה), והמדינה מצידה מחויבת לדווח תוך 120 יום על ההתקדמות בחקירה. נעדכן.