אזרח ישראלי הודה שהוא הרס גדר של פלסטיני, שהוקמה כדי למנוע גניבת עצים לל”ג בעומר. המשטרה סגרה את התיק בכל זאת

ב-18 באוקטובר 2014 פרצו עשרות אזרחים ישראלים מחברון לחלקתו של מוחמד צאדק מוחמד רשיד קניבי והחלו להרוס את הגדר שבנה במקום. כמו במקרים רבים אחרים של התפרעות אזרחים ישראלים בגדה, ה-18 באוקטובר היה שבת. לשבת, כבר ראינו, יש כוח מאגי: היא מרתיעה את כוחות הבטחון הישראלים מלבצע מעצרים. של יהודים, על כל פנים. הכוחות שהגיעו למקום החליטו לא לבצע מעצרים ובמקום זאת לזמן את החשודים לחקירה למחרת.

למשטרה היה חשוד, ח.ב., שאף הודה במעשה: הוא אמר לשוטר שהגיע לזירה שהוא גרם את כל הנזק לגדר של קניבי בעצמו, וזאת, לדבריו, משום שקניבי חסם את דרכם של האזרחים הישראלים מחברון למעיינות באזור.

המשטרה פתחה בחקירה. היא טרחה לברר מול המנהל האזרחי האם לקניבי היתה בכלל סמכות לבנות גדר על אדמתו. נציג המנהל האזרחי השיב בחיוב. מסמכי החקירה שהמשטרה העבירה אלינו כחלק מהערר מקוטעים קשות, בניגוד לנהלים שמחייבים את המשטרה למסור כל חומר חקירה שאיננו חסוי; אבל עולה מהם שאיש המנהל אמר שהגדר נבנתה בהסכמת מח”ט חברון, משום שהאזרחים הישראלים עשו לעצמם מנהג להגיע לאדמתו של קניבי – שם הוא מגדל זיתים – מדי שנה לפני ל”ג בעומר ולקושש לעצמם עצים לחג.

קניבי התייצב לעדות, ומסר לחוקרים דיסקים עם תמונות של האירוע, שצולמו על ידי שכנו. הוא ציין שאף שהאזרחים הישראלים פולשים לאדמתו בעקביות, וגונבים ממנה רכוש, הוא נאלץ לבנות את הגדר על חשבונו.

המשטרה זימנה לחקירה באזהרה את ח.ב. שוב, המידע שהיא שלחה לנו על החקירה שלו חלקי ביותר, אבל מעבר לדברים שאמר לחוקר בעת האירוע עצמו – ההודאה שלו בהרס שביצע – הוא אומר בחקירתו משהו על כך שבמקום האירוע “נמצאים באופן קבוע אנרכיסטים וארגוני שמאל קיצוניים”. האמירה הזו נראית כמו הצדקה או מניע למעשה שבו כבר הודה בעת האירוע עצמו.

החוקרים המשטרתיים חקרו גם חשוד מרכזי נוסף, ח.נ. הוא הכחיש כל מעורבות בהריסת הגדר, אבל אמר שהיא הוקמה שלא כדין וללא אישורים; כשעימת אותו החוקר עם העובדה שדווקא יש אישורים להקמתה, הוא עונה “זה מחזק את מה שאמרתי, שלפעמים זקוקה מחאה שהיא קצת יותר מאשר כתיבת מכתב”.

למרות ההודאה, המשטרה סגרה את התיק. למה? היא לא טרחה לומר לנו, למרות העובדה שהיא מחויבת למסור זאת לנציגי קורבן העבירה. אנחנו מנסים לברר, ובינתיים עו”ד מוריה שלומות מהצוות המשפטי של יש דין הגישה ערר על סגירת התיק למרות שיש בו חשוד שהודה במעשים.

לגזור ולשמור, לפעם הבאה שממשלת ישראל תעמיד פנים רציניים כשהיא מדברת על “שלטון החוק” בשטחים. ככה הוא נראה: כנופיה של חוליגנים שפושטת על שטח פרטי כדי לגנוב קרשים למדורה, צבא שלא עוצר אותם כי שבת, ומשטרה שסוגרת את התיק כי ככה.

שנתיים לאחר האירוע, הגדר סביב חלקתו של קניבי עדיין פרוצה. היא לא נבנתה מחדש – ולמה שיבנה אותה, אם בריונים פשוט יהרסו אותה ואף שייתפסו בשעת מעשה, יצאו בלא כלום? – ויש להניח שגם בעתיד, היהודים המהדרים במצוות החג יפלשו אליה לצרכי גניבת קרשים והצתתם. זה, בנוהל. זו מהות השליטה הישראלית בגדה.