רעולי פנים תוקפים מטרות בסמוך לכפר עסירא א קבליה
30 באפריל 2013

מה אפשר ללמוד מהפארסה שבה מנסה צה"ל למנוע מהמתנחלים לגרום נזק ליחסים עם ארה"ב

אחת הסוכנויות הפדרליות של ארה"ב נקראת USAID, ראשי תיבות של United States Agency for International Development. זו אחת מזרועות "הכוח הרך" של הממשל האמריקאי: היא עוסקת בפיתוח אזרחי ברחבי העולם, ומנסה להזכיר לתושבי העולם השלישי שלממשל האמריקאי יש לא רק מל"טים אלא גם צעירים שוחרי טוב עם לא מעט כסף;  פרויקט של USAID  העלה את ישראל וארה"ב על מסלול התנגשות.

הסיפור, כפי שפורסם השבוע על ידי וואלה, מתחיל במאגר מים שבונה USAID בכפר עסירא א קבליה, סמוך לשכם. לרוע מזלו של הפרויקט, שבסך הכל מנסה לארגן לכפרים פלסטיניים קצת מים נקיים, פרויקט שזכה – בניגוד, למשל, לכל מאחז בלתי חוקי – לכל האישורים של המנהל האזרחי, הוא יושב סמוך לאחת ההתנחלויות הבעייתיות ביותר בסביבה, יצהר.

ביצהר, כפי שציינו בוואלה, לא אוהבים את הפרויקט. הם טוענים שהוא ישמש ל"טרור", כי, כידוע, כל מה שהפלסטינים עושים הוא טרור. כשהם נלחמים אקטיבית בכיבוש זה סתם טרור, כשהם משליכים אבנים זה "טרור עממי", כשהם רוצים להטיל חרם – פעולה שהמתנחלים מכירים היטב – הוא זוכה משום מה לכינוי "טרור כלכלי", וכשהם מנסים להקים מדינה, אז מדובר ב"טרור מדיני." עוד לא קם הדובר הישראלי שיאשים את הפלסטינים ב"טרור נשימתי" מעצם קיומם, אבל תנו לממשלת נתניהו זמן. אחרי הכל, השגרירות שלה באירלנד כבר קבעה שהאו"ם היה משמח את היטלר.

כך או כך, מתנחלי יצהר – שם רובצת בין השאר ישיבת "עוד יוסף חי," שרבניה התפרסמו בכתיבת הספר "תורת המלך" – לא התפרסמו בשל המתינות שלהם. וכשהם לא מרוצים מפרויקט, הם לא מחתימים על עצומות או פותחים אירוע בפייסבוק. אנשי USAID מצאו את עצמם תחת התקפת טרור בלתי פוסקת, כשוואלה מציינים ש"בין היתר, הציתו המתפרעים מיצהר מבנה שהוקם לצורך העבודה כמה פעמים, תוך שימוש בבקבוקי תבערה. במקרה אחר הותקפו מאבטחים שהוצבו להגן על המקום, ולא מעט פעמים התגלו בשעות הבוקר כתובות גרפיטי שרוססו במהלך הלילה, וכללו 'תג מחיר'  ו'מוות לערבים'." בנוהל.

בצר להם, נזכרו אנשי USAID שישראל שולטת בשטחים ושיש לממשלה שלהם שגריר בישראל. על כן, דיווח "וואלה," מיהר השגריר שפירו לפנות לצה"ל – הניצב בנעלי הריבון בגדה – וביקש ממתאם פעולות הממשלה בשטחים, האלוף דנגוט, "שצה"ל יגן על הפרויקט מפני תושבי יצהר." דנגוט כדרר את הנושא לאלוף פיקוד המרכז, ניצן אלון. כאן הדברים הסתבכו.

ההגנה על מתקן מים לא מסובכת במיוחד. מדובר במספר קטן של מבנים ומספר מוגבל של דרכים שמובילות אליהם. שום דבר שיהיה מסובך במיוחד בשביל מחלקה של צה"ל. זה לא התחיל כך. קודם כל, מדווח ."וואלה," הלכו הקצינים לדבר עם ראש המועצה האזורית שומרון, גרשון מסיקה, כדי שזה ידבר על ליבם של תושבי יצהר. מסיקה העביר את המסרים של הצבא ליצהר. שם כנראה לא התרשמו במיוחד מהשליח: זמן קצר לאחר מכן, שוב תקפו רעולי פנים את המתקן.

בנקודה הזו, הבינו בצבא, על פי הפרסום של וואלה, ש"לצד המשימה להגן על יצהר, יש לפעול נגד הפגיעה במתקן האמריקאי," והציבו כוחות במקום, תוך שחיילים במוצב סמוך מונחים "למנוע ירידה של מתנחלים מיצהר לכפר הפלסטיני במטרה לפגוע במאגר." הצבת החיילים שם צמצמה משמעותית את ההתקפות נגד המתקן של USAID, אם כי קבוצה של רעולי פנים תקפה כוח של צה"ל. הפרטים לא ברורים, אבל על פניו נראה שבניגוד לרעולי פנים פלסטינים, כל רעולי הפנים היהודים חזרו בשלום לבסיסם.

אנו מפנים כאן לפרסום של 'ואללה', לפיו ההתנכלויות למתקן המים מקורן ביצהר. יש לציין, כי פרסום זה מתיישב עם עדויות שהגיעו לתחקירני 'יש דין', הכוללות מידע דומה.

אז מה למדנו? קודם כל, שאם צה"ל באמת רוצה, הוא יכול לצמצם משמעותית את אלימות המתנחלים. זה פשוט דורש הקצאה של כוחות. מכאן, אנחנו למדים על הרשלנות הפושעת של ההתנהלות היומיומית של צה"ל בגדה המערבית. כשאין שגריר של מדינה שאחראית לחלק ניכר מתקציב הבטחון שנושף על עורפם של קצינים בכירים, אז צה"ל לא מתעניין בחובתו – חובתו על פי המשפט הבינלאומי והחלטות בג"צ – להגן על האוכלוסיה הכבושה. פעם אחר פעם, נימק הצבא את הגבלת כניסתם של פלסטינים לאדמה שאין חולק שהיא אדמתם, בכך שהוא לא יכול להגן עליהם מפני מתנחלים. הנה עוד הוכחה למשפט הצבאי הוותיק ש"לא יכול הוא בן דוד של לא רוצה."

שנית, שהאינסטינקט הבסיסי של צה"ל הוא להתרפס מול המתנחלים. הצבת הכוחות להגנה על המתקן בעסירא א קבליה התרחשה רק לאחר שנסיונות ההתרפסות נכשלו וההתקפה על המתקן נמשכה למרות שצה"ל ביקש בחייאת, אתם מסבכים אותנו עם האמריקאים.

ושלישית, שאם הפלסטינים רוצים הגנה, הם צריכים למצוא לעצמם פטרון בינלאומי חזק, כזה שיכול לזעזע את צה"ל. זה האחרון לא יגן עליהם מרצונו-שלו. כשתגבר הקריאה לבנאם את הסכסוך, רצוי שהזרוע האזרחית של צה"ל, זו שמכונה בדרך כלל ממשלת ישראל, תזכור את תקדים עסירא א קבליה.