עיתונאי לומד על בשרו שאם הוא מצלם את שוטרי מג"ב מבצעים עבירה, הוא צפוי לשלם על כך 

בסוף ינואר 2015, יצא אמין חסן ראנח עלאוויה מביתו שבאל-עזריה שבמזרח ירושלים לחתונה. כפי שעולה מהתלונה שהגשנו בשמו למח"ש, עם צאתו מהבית, הבחין עלאוויה – צלם עיתונות במקצועו – בהפגנה סמוך לביתו. הוא אסף את המצלמה ויצא לתעד את המתרחש. שוטר מג"ב, שעלאוויה מכיר, פנה אליו בדרישה להסתלק מהמקום – למעשה, הוא דרש ממנו לבחור בין התרחקות מהזירה, מעצר או ירי. עלאוויה שב לביתו וחזר לצלם משם.

שני שוטרים התקרבו לבית וקראו לעלאוויה לצאת ולבוא בכיוונם; הוא ציית, ואז התנפלו עליו שני השוטרים והחלו להכות אותו. הם המשיכו להכות אותו כשהוא מובל לתוך הרכב שלהם, ומהדיבורים שלהם בקשר הבין עלאוויה שהם מאשימים אותו בהפרת הנחיות. בתוך הרכב, המשיכו השוטרים להכות אותו, כשאחד מהם צועק "זה בשביל חברנו" ו"הוא יירה בך," כאשר הם משתמשים בשמו של שוטר שלישי. אחד השוטרים ניצל את ההזדמנות לקלל גם את מייסד האיסלאם מוחמד, עד שהשוטר השני התרה בו להפסיק.

מיהו השוטר השלישי? או! פה ליבת הסיפור. במאי 2014, כחלק מעבודתו, תיעד עלאוויה את שוטרי מג"ב בפעילות במזרח ירושלים, כשהם מכים ילד רעול פנים – שנחשד בידוי אבנים – וכשהם מצטלמים עם הילד הפצוע. חברם הוא אחד מאותם שוטרים שתועדו. עלאוויה פרסם את הסרטון, שזכה לתפוצה ניכרת באל ג'זירה ורשתות אחרות, ומאז לדבריו הוא הפך למטרה של שוטרי מג"ב במזרח ירושלים. בין השאר, לדבריו, הם מונעים ממנו לצלם זירות ואף שברו מצלמה שלו.

אז מעצר השווא והתקיפה של עלאוויה בסוף ינואר היו חלק ממסע הנקם של מג"ב. אחת הבעיות של כוחות משטרה, ודאי כאלה שאין עליהם ביקורת רצינית, היא שהם פועלים בסופו של דבר בדרך דומה לזו של כנופיה: תרבות של אלימות ושל אי אמירת אמת רווחת בהם. את האלימות ראינו, עכשיו נגיע לאי אמירת האמת.

לאחר מעצרו, הוחזק עלאוויה בבסיס מג"ב באבו דיס במשך כשעתיים, כשהוא אזוק ובעיניים מכוסות. אחר כך הועבר לתחנת המשטרה במעלה אדומים; הוא ביקש להתלונן על תקיפה מצד שוטרים, אך השוטר סירב לקבל את התלונה ואמר לו שעליו לפנות למח"ש – ולמטה נסביר למה זו דרישה ריקה שמצטרפת לרשלנות המשטרה במקרה הזה. מיד לאחר מכן הודיעו לו שהוא חשוד בתקיפת שוטר ובהכשלת שוטר. השוטרים דרשו ממנו שיחתום על מסמך שמעיד שהוא לא הותקף על ידי השוטרים; עלאוויה חתם, אבל הוסיף בערבית שהוא דווקא הותקף. זמן קצר לאחר מכן, הוא הוכנס לחדר חקירות, שם אמר לו החוקר שהוא חשוד בהכשלת שוטר.

הבנתם מה קרה פה, על פי התלונה? לפני שעלאוויה חתם על מסמך שבו הוא אומר שלא הותקף על ידי שוטרים, הוא הואשם גם בתקיפת שוטר. אחרי שחתם על המסמך הזה, סעיף תקיפת השוטר נעלם. פועלת כאן שיטה שוותיקי הפגנות בישראל ובמזרח ירושלים מכירים היטב: ברגע שבו אתה מתלונן על אלימות משטרתית, מיד מוגשת נגדך תלונה על תקיפת שוטר.

כשכוח משטרה מזייף תלונה כנגד אזרח לאחר שזה מתלונן על כך שהותקף על ידי שוטר, יש כאן, בלשון עדינה, אי-הבנה גסה של תפקידה של משטרה. תפקידה הוא לשמור על החוק והסדר, לא לשמור על עצמה; כשהיא מזייפת את המציאות, היא משקרת הן לעצמה, הן לציבור שמשלם את משכורתה, הן לבתי המשפט; כשהיא טופלת אשמת שווא על אדם, היא קושרת קשר לפגיעה בשמו הטוב, במחייתו, ובמקרה הגרוע גם קושרת קשר לשלילת חירותו; היא מפסיקה להיות משרתת הציבור והופכת להיות אויבתו, מפסיקה להיות כלי לשמירת זכויות האדם והופכת לכלי לשלילתן.

עלאוויה לא יכול היה להגיש תלונה למח"ש, משום שהוא מתגורר במזרח ירושלים, בשכונה הנמצאת מצדה המזרחי של חומת ההפרדה;  אף שמשטרת ישראל, שמג"ב הוא חלק ממנה, פועלת במזרח ירושלים פחות או יותר מעת כיבושה, אין שם תחנה של מח"ש. כדי להגיש תלונה במח"ש, הוא צריך להחזיק באישור כניסה לישראל, או להיעזר במתווכים כמו ארגוני זכויות אדם. לדבריו, מאז שתיעד את שוטרי מג"ב מתעללים בילד במאי 2014, האישור שלו נשלל.

ואם חשבתם שזה די חמור, אז הסיפור לא נגמר שם: קרוב משפחה של עלאוויה שילם 2,000 ₪ עבור שחרורו בערבות – כי, כמסתבר, אם אתה מותקף על ידי שוטרים ונעצר על לא עוול בכפך, אתה צריך לשלם ערבות – אבל הוא לא קיבל קבלה על התשלום. מה קרה לכסף שנמסר לשוטר ולא נמסרה עליו קבלה? הניחוש שלכם טוב כמו שלי.

באמצע חודש מארס הגישה עורכת הדין שלנו, אמילי שפר עומר-מן, תלונה למח"ש ודרשה לפתוח מיד בחקירה בחשד של, בין השאר, מעצר שווא, תקיפה, שימוש לרעה בכוח המשרה, והתנהגות בלתי הולמת.

בהתחשב בכך שב-93% מהתלונות בשנים 2011-2014, סגרה מח"ש את התיק ללא כל חקירה (!), ובכך שמתוך 11,282 תלונות בשנים 2011-2013 רק 2.7% הגיעו להעמדה לדין, ובכך שראש מח"ש לשעבר אמר שבמשטרה יש תרבות שקר ושוטרים שמחפים זה על זה, קשה לתלות יותר מדי תקוות בתלונה הזו, בסיכוי של עיתונאי שחשף את פני המשטרה לקבל צדק; ואלה, יש לציין, הנתונים של מח"ש ביחס לכל התלונות, לא רק לאלה של פלסטינים. אבל נעדכן אתכם בכל מקרה.