מצ"ח לא מעוניינת לחקור התעללות של חיילים בפלסטיני. למה? ככה

בוקר אחד באפריל 2012, הלך ב., פלסטיני תושב אזור חברון, לבקר את ידידו. בדרכו, הוא חלף על פני קבוצה של חיילים, נכנס לחלקה של ידידים וקטף בה כמה שקדים. מפקד הכוח – המתלונן, בעדותו ב"יש דין," העריך שמדובר בחיילי חטיבת "כפיר", חטיבת הכיבוש הייעודית של צה"ל; את המפקד הוא תיאר כ"גבוה, בהיר עור, ובעל מבנה גוף בינוני" – קרא לו וביקש ממנו את תעודת הזהות שלו. ב. שאל אותו באנגלית מדוע לא ביקש ממנו את התעודה כשנכנס לחלקה, והמפקד ענה, גם הוא באנגלית, שככה בא לו (This is my mood, במקור). ב. ציין בפניו של הקצין שנחמד שיש לו מצב רוח, אבל שהוא אמור להיות חייל, קרי כזה שכפוף לתקנות ונהלים ולא לגחמות.

האמירה הזו הביאה לקצין את הסעיף, והוא הורה לב. שימסור לו את ידיו כדי שיאזוק אותן. ב. שאל למה, והקצין הודיע לו שהוא עצור. ב. שאל באיזו עילה, והקצין נמנע מלענות לו. החיילים החלו לנסות לאזוק את ב. בכוח, ובסופו של דבר הם אזקו אותו לגדר בצורת צלב (ראו תמונה). כנראה שהחיילים לא חשבו על הנזק שייגרם למערכת ה-Hasbara האומללה כשהעולם יראה חיילים אוזקים מישהו בצורה הזו, שמזכירה תקופות אפלות בראשית האלף הראשון.

פלסטיני שעבר במקום הזעיק פעילים בינלאומיים, והללו הגיעו לזירה עם מצלמות. החיילים ניסו להרחיק אותם מהמקום, כשב. שואל אותם במרירות אם הכל חוקי, מה אכפת להם שמצלמים. החיילים הבינו שהם נמצאים בבעיה, אז הם הודיעו לב. שהם לוקחים אותו למשטרה, רק דרך ההתנחלות "אדמות ישי". בזו האחרונה מתגוררים טיפוסים ידועים כמו ברוך מרזל ויפעת אלקובי, ומטבע הדברים ב. לא רצה לעבור דרך המקום ודרש שהמשטרה תגיע לעצור אותו. המשטרה עובדת בשבילך? שאל אותו החייל. באותה הזדמנות, הבחין ב. כיצד המפקד מנסה לשבור את תעודת הזהות שלו, שבלעדיה חייו של פלסטיני אינם חיים – התעודה עשויה מפלסטיק קשיח, היא מגנטית, והיא זו שמאפשרת לו לנוע בארץ המחסומים.

המשטרה הגיעה בסופו של דבר, השוטר החזיר לב. את תעודת הזהות שלו, והוא הגיש תלונה במצ"ח בבאר שבע ביוני 2012. מאז התנהלו הדברים בעצלתיים. שום דבר לא בוער. לפני כשבוע הגיעה התגובה של מצ"ח: היא החליטה לסגור את התיק ולא לפתוח בחקירה. המשטרה הצבאית החוקרת החליטה שלא לנמק את החלטתה שלא לחקור אדם שנעצר על לא עוול בכפו (אילו ב. היה חשוד במשהו, הוא לא היה משוחרר) ונקשר לגדר בצורת צלב.

כי נו, אתם יודעים, רק פלסטיני. מה הוא כבר יוכל לעשות? להתלונן לתקשורת?