מתנחלי חלמיש חושבים שצה”ל לא אלים מספיק, וגנרל ממהר להסביר להם שהוא דווקא מפעיל כוח שהוא יודע שהוא בלתי הכרחי

יש התנחלות בשם חלמיש, שיושבת סמוך לכפרים הפלסטיניים דיר ניזאם ונאבי סלאח. לפני כחודש במחאה על ידויי אבנים כנגד רכביהם, לקחו תושבי ההתנחלות את החוק לידיהם והחלו “לאבטח” את הכביש המוביל אל ההתנחלות. בצה”ל לא אהבו את היוזמה, אבל – ראה זה פלא – לא הפעילו את סמכותם החוקית כנגד האזרחים הישראלים שמבצעים פעולות צבאיות על דעת עצמם, אלא שלחו את מפקד אוגדת איו”ש, תא”ל תמיר ידעי, לדבר עם מפירי החוק.

השיחה הזו, שהתפרסמה באתר של מקור ראשון וכוללת הקלטות, מעניינת מאד, ומכמה סיבות. הראשונה היא האמירה הבאה של הגנרל ידעי. בדקה 04:37 להקלטה הראשונה בכתבה, אחרי הרצאה קצרה וגמלונית על ההבדל בין המצב בגדה למצב ברצועה, אומר הגנרל ידעי את הדברים הבאים:

“לא רוצה להגיד שינינו את הוראות הפתיחה באש, אבל קצת החמרנו עם האנשים פה בסביבה, במקומות שבעבר היינו יורים גז או גומי אנחנו יורים רוגר ולעתים חי. אם אני זוכר את המספרים נכון אנחנו סביב ה-25 אנשים שנפגעו פה בשלושת השבועות האחרונים”.

שניה. אם בעבר די היה בירי גז או ירי גומי, מה השתנה עכשיו? לדברי ידעי, לא השתנה שום דבר. רמת הסיכון לחיילי צה”ל לא עלתה במאום. אז מה השתנה? השתנתה האווירה של צה”ל. הוא החליט לחנך את הפלסטינים. אז הוא הגביר את רמת האלימות שהוא מפעיל כלפיהם – בלי קשר לרמת הסיכון שהם מהווים. והדברים של ידעי אינם דברים בעלמא, נסיונות שווא להתפאר: ארגון בצלם, שהבחין בדברים שלו, תיעד שורה של מקרי ירי כאלה.

הרוגר הוא רובה בקוטר 0.22 אינץ’, המכונה לעתים גם “טוטו,” והקליע שלו הוא קליע חי שנחשב חלש יחסית. רובים הם, איך לומר, כלי נשק קטלני. כשתא”ל ידעי מורה לחיילים שלו להפעיל רוגר או “סתם” ירי חי כלפי מפגינים, הוא מפעיל נשק קטלני ומסכן את חייהם במקום שהוא יודע שאין בסכנה הזו כל צורך – כי קודם לכן צה”ל התמודד עם אותה רמת אלימות באמצעות קליעי גומי (שעדיין יכולים להיות קטלניים, אבל בסבירות נמוכה יותר) ורימוני גז (שאינם קטלניים אלא במקרים נדירים – אך מסוגלים לגרום לנזק ניכר, ובמידה ויורים אותם אל הנפגע בכינון ישיר, לנזק חמור ואף למוות).

ידעי “לא רוצה לומר שינינו את הוראות הפתיחה באש”, אבל בפועל הוא שינה אותן. למה הוא שינה אותן? מהנסיבות שבהן הוא אומר את הדברים, עולה החשש שצה”ל שינה את הוראות הפתיחה באש שלו כדי לרצות את המתנחלים. הוא אף מתגאה בפניהם במספר הנפגעים הפלסטינים.

ידעי מנסה כך להגן על פעולות צה”ל בפני המתנחלים – אחרי שהללו יצאו לפעילות בלתי מורשית. באתר מועצת בנימין דווח על האירוע כך: “בעקבות ההחמרה באירועים הביטחוניים בכבישים הסובבים את נווה צוף, אשר לא מקבלים מענה הולם על ידי גורמי הביטחון, החלו תושבי נווה צוף לאבטח את הכבישים באופן עצמאי. התושבים שמים דגש על המקומות המועדים ועל השעות הקריטיות בהם תושבים נוסעים לעבודתם וחוזרים לביתם. במטה המאבק של התושבים מציינים, כי הפורעים הערבים באזור מיידים אבנים בכל שעות היממה, אך לרוב מאותן הנקודות. לאור זאת החליטו התושבים לתפוס את העמדות הללו השולטות על הכביש, ובהם מבתרי דיר ניזם, מבתרי עבוד, ומבתרי דיר אבו משעל. ממטה המאבק בנווה צוף נמסר, כי כל עוד לא תחזור תחושת הביטחון לכבישים ולאזור, תימשך הפעילות לאבטחת התושבים ואף ישקלו על ידם פעולות נוספות”.

מיד לאחר "פעולת האבטחה" הזו, וקודם לפגישה בין ידעי ומתנחלי חלמיש, שלחה עורכת הדין שלנו רוני פלי מכתב תקיף בנושא לאלוף פיקוד מרכז וליועמ"ש איו"ש, בו כתבה בין השאר כי "אין להמעיט בסכנה הצפויה ממהלך שכזה. פרסום זה של המועצה האזורית מטה בנימין מלמד על כוונה מוצהרת לביצוע עבירות אלימות מצד תושבי ההתנחלות נווה צוף בכבישים הסמוכים להתנחלות, וזאת, בניגוד לחוק". עו”ד פלי ציינה עוד, בהתייחס לדו"ח האחרון שלנו שעמד על האנומליה שבתפקיד הרבש"צ, כי "עתה, הנה הפרטת שירותי אכיפת החוק הולכת צעד נוסף. לא רק הרבש"צים, אלא תושבי ההתנחלות כולם שמו עצמם ממונים על אכיפת החוק והסדר."

אז, יש לציין, עוד לא ידענו על דברי ידעי. צה”ל מסר לנו בתגובה ש”צה"ל פועל בכל הכלים העומדים לרשותו, כפי הנדרש, וזאת לשם הגנה על כלל תושבי האזור, פלסטינים וישראלים כאחד" וכי "במקביל להידברות מול תושבי הישוב, כוחות צה"ל בשיתוף משטרת ישראל מבצעים פעולות למניעת תופעה זו", ביניהן "חקירת המשתתפים באירועים בהם יש חשד להפרת החוק".

אבל הסיפור לא נגמר פה. באירוע שבו ידעי השתבח בכך שכ-25 נורו על ידי הצבא לאחרונה, נכחה גם אשה בשם יעל, שמתוארת כתושבת ההתנחלות מזה 31 שנים. היא אומרת, על פי הכתבה, ש”בעבר למדו כי כאשר הם לוקחים את העניינים לידיים אז נהיה שקט למשך זמן. היו זריקות אבנים, פוצצו דודים בכפר. היו זריקות אבנים, הורידו להם חלונות. אף אחד לא פגע בנפש, כולם דאגו שזה יהיה ברכוש בלבד. אני מאמינה בעונש קולקטיבי ועובדה שאחרי זה היה פה חצי שנה שקט".

לדבריה, אנשים ביקשו להעביר מסר לפיו הם מבקשים מצה"ל שלא יפריע להם במלאכה. "תעשה את העבודה שלך, אם אתה חושב שאתה יודע לעשות אותה, רוץ, אל תפריע לנו, אנחנו רוצים לעשות את העבודה שלנו, ואנחנו יודעים לעשות את העבודה שלנו. אנחנו חושבים על כל נסיעה פעמיים וחושבים על תרחישים- מה יקרה אם יזרקו עליי אבן או בקבוקי תבערה, איזה ילד אני מוציאה קודם מהאוטו. תן לנו לעשות את העבודה שלנו, אז יהיה בלאגן, אז מה?!”

יעל, במילים אחרות, דוגלת בהטלת אימה על האוכלוסיה הפלסטינית, ואף מעידה על כך שהיא יודעת על פעולות כאלה נגד “הכפר”. היא דורשת מהגנרל ידעי לזוז הצידה ולתת לה ולאנשים שלה לפעול כפי שפעלו בעבר – לפגוע ברכושם של חפים מפשע כדי "להביא שקט."

ומה עושה גנרל של צה”ל, כשהוא מוצא את עצמו במחיצתה של אזרחית ישראלית שמצהירה במפורש שהיא מתכוונת לפגוע ברכוש של אנשים מוגנים? מובן שהוא אינו עוצר אותה. גם לא עולה על דעתו להגיש תלונה למשטרה ולמסור את המידע שקיבל. חוק? משפט? על מה אתה מקשקש? ידעי לא נמצא שם כאחראי בכיר על אכיפת החוק; הוא שם כדי לתת דין וחשבון לאנשים שיכולים לעשות לו את החיים קשים מאד.

נזכיר שוב: חובתו של צה”ל היא להגן על האזרחים המוגנים ורכושם. והנה אומר לנו גנרל של צה”ל שהוא הורה להגביר את רמת האלימות כלפיהם – וכל זה נראה באופן חשוד כמנחת שלום למתנחלים. ההתנהלות הזו איננה דבר חדש או יוצא דופן: דו”ח “מסלול הנישול” שלנו כבר עמד על כך שהצבא איננו מבין את חובתו להגן על הפלסטינים. והתקריות הרבות של “עמידה מנגד”, כשחיילי צה”ל אינם מונעים ממתנחלים לתקוף פלסטינים או אף מסייעים להם בכך, הן הביטוי בשטח של אי הבנת תפקידו החוקי.

צה”ל טוען שוב ושוב שהוא “לא בוחר את משימותיו.” הוא משתמש בטיעון הזה כשטוענים נגדו שעצם הפעילות בגדה היא פוליטית, והוא משתמש בו נגד סרבנים. אבל הגנרל ידעי מראה לנו בדיוק איך צה”ל בוחר את משימותיו: הוא לא מפעיל את סמכותו החוקית נגד פורעים יהודים, גם כשאלה על סף התקוממות מולו; והוא מפעיל אלימות חריפה כלפי פלסטינים גם במקום שבו, לדבריו-שלו, אין צורך בכך.

צה”ל מעמיד פנים כביכול הוא שומר על החוק בגדה; הוא שוב ושוב משתמש בביטוי “הפגנה בלתי חוקית” או “הפרת סדר”. הקשיבו לידעי: כך נראה בעיני מפקד אוגדת איו”ש הסדר, כך נראה בעיניו החוק. זה מה שצה”ל מגן עליו. ובין זה ובין שמירת החוק אין ולו דבר.