חייל צה”ל פתח באש לעבר תחקירן “יש דין,” מוניר קאדוס, ללא כל פרובוקציה. ארגון “יש דין” מגנה בחריפות את הירי. תלונה הוגשה למצ”ח 

חייל צה”ל פתח באש בתחילת חודש אוגוסט לעבר תחקירן “יש דין,” מוניר קאדוס, מבלי שקאדוס היווה עבורו סכנה, ובשעה שהאחרון מתעד בווידאו את פעולות החיילים. ניתן לצפות בתקרית בסרטון למטה, כשהירי מתבצע אחרי הדקה 01:06.

קאדוס נכח במקום כדי לתעד עימות בין חיילי צה”ל ובין ילדי הכפר בורין. הילדים ניסו לשקם בית נטוש ששייך לכפר אך נמצא בקרבה גדולה למאחז הבלתי חוקי גבעת רונן. הגעת הילדים למקום מלווה דרך קבע בעימות עם חיילים או אזרחים ישראלים, וקאדוס מיהר למקום. מגבעה סמוכה הוא תיעד את העימות בין החיילים ובין הילדים; החיילים עמדו על הגבעה, הילדים מתחתיה, כשהם זורקים לעבר החיילים אבנים ומציתים קוצים, בעוד החיילים יורים לעבר הילדים קליעי גומי ורימוני גז.

ואז, כפי שאפשר לראות בסרטון, פונה אחד משלושת החיילים ימינה כעשרה מטרים, מפנה את הנשק שלו ישירות לעבר קאדוס, ויורה מספר יריות. זאת, שוב, למרות שקאדוס לא היווה כל סכנה או איום על החיילים – ולמרות שירי כזה מנוגד לפקודות הפתיחה באש של צה"ל.

השימוש בנשק קטלני למטרות הרתעה של אדם שמבצע פעולה שהיא זכותו החוקית, ללא כל התרעה, הוא עבירה על החוק. כשהוא מתבצע מצד חייל כלפי אדם המתעד את פעולות הצבא – יש לציין שאין לנו סיבה להניח שהחייל ידע שהוא יורה לעבר עובד ארגון זכויות אדם –  צריך להעלות גם את השאלה מה רוצה הצבא להסתיר. יש לציין עוד שהחיילים לא עצרו או עיכבו אף אדם, מה שמחזק עוד יותר הטענה שלא היתה כל עילה ראויה לירי חי – או ירי בכלל. נזכיר עוד שלצה"ל יש היסטוריה של התנכלות לצלמים, בכלל זה ירי קליע מצופה גומי בדוברת ארגון בצלם, שרית מיכאלי, שעה שזו תיעדה הפגנה.

ארגון “יש דין” מגנה בחריפות את ההתקפה על מוניר קאדוס, והגשנו בשמו של קאדוס תלונה למצ”ח. יש לציין שאין זו הפעם הראשונה שקאדוס מותקף במהלך תפקידו: לפני כחמישה חודשים, הוא הותקף על ידי אזרחים ישראלים.