בשב"כ ובמשטרה מתלוננים כבר שנים על כך שהם לא מצליחים להתמודד עם תג מחיר. הנה הצעה פשוטה

תופעת "תג מחיר" קיימת איתנו כבר כשבע שנים, ובמהלך השנים הללו ההתמודדות של רשויות החקירה איתן היתה כשלון מוחץ. לאורך השנים, אמרו לנו השב"כ והמשטרה, שוב ושוב, שמדובר בקבוצה מתוחכמת מאד, שאי אפשר לחדור אליה.

כתבה נוספת בז'אנר הזה שודרה שלשום (ג') בערוץ 10, ואפשר לראות אותה כאן. נראה שבשב"כ ובמשטרה השתדלו מאד לעבוד על הדימוי הזה, כי איכשהו הגיע לכתב ערוץ 10 רועי שרון העתק של מסמך פנימי של השב"כ, כמו גם צילומים של בלשים לוכדים אנשי "תג מחיר" בשעת פעולה.

אף שוטר או איש שב"כ לא התראיין לכתבה, אבל הגיע אליה האלוף לשעבר אבי מזרחי שהסביר שפשוט אי אפשר לפעול בקרב החבר'ה האלה. הוא קונן על כך שפעילי תג מחיר הם אנשים לא אחראיים שיכולים להביא לכך שכל החזית שלו תתלקח. וואלה. אולי הוא היה צריך לחשוב על זה לפני שהוא הסכים לכבד בנוכחותו טקס לכבוד דב ליאור, אחד הרבנים הקיצוניים בסביבה ומי שבשעתו היה מבוקש על ידי המשטרה אחרי שלא התייצב לחקירה. אחרי הכל, אם מזרחי – קצין במדים, נזכיר, ולא רק קצין במדים אלא "המפקד הצבאי," הריבון, בכבודו ובעצמו – מכבד בנוכחותו את האיש שנתן את ההסכמות לספר "תורת המלך," מה יגידו אזובי הקיר? מזרחי מתלונן שהוא היה צריך להקדיש כוח אדם לתופעת "תג מחיר", שהוא היה מעדיף להקדיש למלחמה בטרור הפלסטיני. אלה הדברים, אחד לאחד, שאמרו חוקרי השב"כ לאנשי המחתרת היהודית הראשונה, לפני שלושים שנה. אפשר היה לצפות שמערכת הבטחון תתעדכן מאז.

מספרים לנו שקשה לשב"כ ולמשטרה לגייס מודיעין אנושי (יומינט) בקרב אנשי "תג מחיר." זה כנראה נכון. מצד שני, קצת קשה להאמין שמדובר באסופה מסוכנת במיוחד של יוצאי בית הספר הסודי של הק.ג.ב., שעברו אימונים מיוחדים בספצנאץ. השב"כ אומר לנו שמסמך שנכתב על ידי נועם פדרמן לפני כעשור חשף את שיטות הפעולה שלו ומאז הוא מתקשה לתפקד. אני לא יודע, הייתי מצפה שבהתחשב בכך שהשב"כ מודע לכך שהטכניקות שלו נחשפו לפני כעשור, הוא יפתח חדשות.

אבל מאחר ובשב"כ מתקשים למצוא יומינט על אנשי תג מחיר, אנחנו ב"יש דין" שמחים לסייע להם, ומבקשים מהם לעיין בסרטון הקצר הבא, שצולם במהלך פוגרום אתמול על ידי התחקירן שלנו, מוניר קאדוס.

[youtube_sc url=SaP8W14kMqk rel=0 fs=1 autohide=1 modestbranding=1]

כפי שאפשר לראות בסרטון, קבוצה של מתנחלים רעולי פנים פוסעת נמרצות בדרכה חזרה מעוד פוגרום מוצלח, כשמאחוריה מדדה בעצלתיים קבוצה של חיילי צה"ל, שנמצאת שם כנראה כדי לוודא שהפוגרומצ'יקים לא יסתבכו יותר מדי. איך לומר, זה לא נראה בדיוק כמו היחידה הקרבית הממודרת בעולם.

להלן הצעתנו המבצעית:

א. בעתיד, חיילי צה"ל לא יתלוו אל הפורעים, אלא יעצרו אותם. חדשני, נכון, ויצריך שינוי תיקיה בדרופבוקס (המקבילה העדכנית ל"החלפת דיסקט" המיושן)  בתודעת הפיקוד של צה"ל, ועל כן צפוי להפתיע מאד את הפורעים. גורם ההפתעה, כידוע, הוא המרכיב המרכזי בכל תכנית צבאית מוצלחת.

ב. יתר על כן, כפי שחיילי צה"ל עושים בהפגנות אנשי שמאל, הם יצלמו בשקדנות את כל האירוע.

ג. עם מעצרם של הפורעים, הרעלות שלהם יוסרו והם יצולמו, והחוקרים יצליבו בין הצילומים של החשודים כשהם רעולים וכשהם גלויי פנים.

ד. מיד לאחר הצילומים, יישלחו העצורים בנפרד – עד כמה שאפשר – למתקני חקירה שונים, שם יופעלו נגדם כל אמצעי החקירות החוקיים.

ה. במקביל, ינקטו שירותי הבטחון בשיטה המהפכנית של הוצאת צווי חיפוש בהתנחלויות, במטרה למצוא נשק בלתי חוקי, כמו גם רכוש פלסטיני גנוב.

אנחנו רוצים להביא בזאת לידיעת השב"כ את העובדה שבתחקיר של אמש, צוינה העובדה שחיילים בצה"ל מדווחים בעקביות על תכניות לפינוי מאחזים לאנשי "תג מחיר." למרבה הצער, זו תופעה לא חדשה. את החיילים האלה צריך לזהות, וזה גם לא יהיה מסובך מדי, לכלוא, ולזרוק מהצבא עם אות קלון, כיאה למי שבגדו בשבועת הנאמנות שלהם.

יש, כמובן, שתי בעיות בתכנית היפה הזו: הראשונה היא שהממסד הפוליטי של המתנחלים צפוי לעמוד על הרגלים האחוריות כדי למנוע אותה. אנחנו משוכנעים שבשב"כ, שאמון על פעולה א-פוליטית לסיכול טרור, לא יתרגשו. עם זאת, חשוב לזכור שראשי השב"כ שרואיינו בסרט "שומרי הסף" כבר העידו על כך שהרצון הפוליטי למיגור הטרור היהודי כמעט ולא קיים. כפי שמעיד הדו"ח האחרון שלנו, "מסלול הנישול," הטרור היהודי משיג את מטרתו ומקדם את המשך גזל האדמות בגדה המערבית.

השניה, והחמורה יותר, היא שקשה להניח שמה שנכתב כאן חדש לשב"כ ולמשטרה, ושקשה להשתחרר מההרגשה שהשב"כ, אחרי כל הדיבורים על הטרור האסטרטגי שמהוות פעולות תג מחיר, עדיין משקיע הרבה יותר אנרגיה ומחשבה במעצר פעילים פלסטיניים פוליטיים מאשר בסיכול טרור יהודי.