מה שהשמירה על מאחז ריק מלמדת על מה שנעשה בשמנו מעבר להרי החושך

תארו לעצמכם מצב שבו אדם אלים, פורע חוק, פולש לאדמה לא-שלו, והמשטרה לא רק שאיננה מפנה את הפולש אלא אדרבא, ממהרת לספק לו אבטחה. העיריה עובדת שעות נוספות כדי לחבר אותו למים וחשמל, ובכירי השלטון מתייצבים כדי לומר שהפולש הוא מלח הארץ, כששר האוצר מתגאה שהוא העביר לו תקציבים בחשאי.

נשמע מופרך? אבסורדי? בישראל שבתחומי הקו הירוק, אכן. באזורים שבהם היא שולטת שנמצאים מחוצה לו, זה כבר סיפור אחר. בימים האחרונים עלה לכותרות סיפור שבכל מציאות אחרת היינו מגדירים אותו כתלוש: קבוצה של כתריסר חיילי מילואים איבטחו במהלך פסח מאחז, “מאחז הבוסטר” בדרום הר חברון – גם כאשר לא היה במאחז איש. יצוין שזה לא המקרה הראשון: מדי כמה שנים, במיוחד בחגים, צפים סיפורים כאלה.

התגובה הצבאית לא מסבירה מה בעצם עשו החיילים במאחז ריק: “משימתו של צה"ל בגזרת יהודה ושומרון היא בין השאר אבטחת ישובים, בכדי לסכל אירועים אפשריים. גדוד המילואים המדובר תופס קו בגזרה ומאבטח את ישוב 'הבוסטר', כחלק מגרף התעסוקה השנתי.” אבל “בוסטר” איננו ישוב. הוא אפילו לא התנחלות. הוא מאחז, ומאחז בלתי חוקי. לכל המבנים במקום הוצא צו הריסה. הוא הוצא ב-2003, “שלום עכשיו” הגישו ב-2007 עתירה כדי ליישם את הצווים, אבל שום דבר לא בוער, ועכשיו הממשלה רוצה “להכשיר” את המאחז.

“בוסטר,” מהבחינה הזו, לגמרי לא לבד. זה גם סיפורו של “דרך האבות,” שעליו כבר כתבנו. זה, בקצרה, סיפורם של המאחזים כולם: השתלטות פורעת חוק על שטח, במקרים רבים פרטי במובהק, וחסימת השימוש בו לפלסטינים. עכשיו, אם היה מדובר בפעולה של כמה פורעי חוק, אז ההתנהלות של הצבא היתה משונה. אם הם שם כדי למנוע מהפלסטינים להפעיל אלימות כלפי המתנחלים, כפי שנטען, למה הם שם כאשר המתנחלים לא שם? הרי, בסופו של דבר, כל המבנים ב”בוסטר” הם בלתי חוקיים. למה החיילים מגינים על רכוש נטוש?

 נשמע בלתי סביר? אכן. אבל כשקולטים שמה שמוגדר רשמית כפעולה פיראטית ולא חוקית הוא בעצם פעולה מכוונת, מתואמת, מאושרת שבה המתנחלים הם חוד החנית של נסיון סיפוח זוחל – אז הכל מסתדר. צה”ל נמצא שם לא כדי להגן על כמה בעלי בית נעדרים; הוא נמצא שם כדי להגן על השטח שנתפס שלא כחוק, ולוודא שהוא לא יחזור לבעליו.

 החיילים הממורמרים יכולים להרגע: הם לא יושבים שם סתם, הם יושבים שם כדי לוודא שדורות ארוכים של חיילים יישבו שם אחריהם, כדי להציג עובדות בלתי הפיכות בשטח. כי ככה החליטו גופים עלומים, שלא נתנו מעולם דין וחשבון לציבור הישראלי – זה ששלח את החיילים וזה שמתמרמר על כך שהם יושבים שם לבד בחג, אבל לא רוצה לדעת מה הם בעצם עושים שם. ככה זה.