רכבו של הצוות לאחר התקיפה.

שלושה ישראלים – וכן, יש לנו את כל הראיות הנדרשות לכך שמדובר ישראלים – תקפו הבוקר (ג') קבוצה של אנשי "יש דין" סמוך למאחז הבלתי חוקי חוות גלעד. ההתקפה מגיעה כיממה לפני שבית המשפט העליון יערוך דיון בשאלת פינויים של מספר מבנים בלתי חוקיים (את הפרטים אפשר לקרוא כאן), ובשעה שבאוויר מרחפת הצעתו של שר הבטחון להכשיר את חוות גלעד בתמורה לפינוי ארבעה מבנים בלתי חוקיים בעתיד.

הפורעים בדרכם לתקיפה. ברקע: מאחז חוות גלעד.

אירונית, ההתקפה לא מנותקת מההליכים המשפטיים: הצוות שלנו היה במקום כדי לעקוב אחרי הבניה הבלתי חוקית בחוות גלעד. אחרי שהשקיפו על המקום ונסעו משם, מצאו אנשי "יש דין" את דרכם חסומה על ידי שלושה ישראלים, שהגיעו על שני אופנועים. הישראלים, שאחד מהם היה חמוש, תקפו בפראות את הרכב, ניפצו את שמשותיו וגנבו את מפתחותיו. למרות ההתקפה, הצוות שלנו הצליח להגיע בשלום לכפר פרעתא, והגיש תלונה במשטרה.

כדי שלא לתת למשטרה את התירוץ לחסל גם את החקירה הזו, לא נפרט יותר על מה שקרה בה. אבל צריך לומר כמה דברים ברורים מאד, גם אם חזרו עליהם עד כדי כך שהם נדמים כנדושים: ממשלת ישראל אחראית לאלימות הזו.

תושבי מאחז חוות גלעד, שבאזורו בוצעה התקיפה, חיים מזה יותר מעשור באתר שהוכרז כמאחז בלתי חוקי, שהוקם על אדמות שברובן הוגדרו על ידי המנהל האזרחי כאדמות פלסטיניות פרטיות ומעובדות. לרוב המבנים בו הוצאו צווי הריסה, אך הם כמעט ואינם מיושמים.

זה השלב הראשון: העלמת עין ושיתוף פעולה בקריצה – מישהו מספק שירותים למאחזים האלה, והמישהו הזה הוא זרועותיה השונות של ממשלת ישראל – עם גזילת אדמה של פלסטינים. אחר כך מגיע השלב השני: הפעלת טרור שקט ויומיומי כלפי פלסטינים שמתעקשים להאחז באדמותיהם שסמוכות למאחז. לעתים קרובות, כשהממשלה עושה הצגה של פינוי המאחז, מגיע גם השלב השלישי, זה של אלימות כלפי שוטרים וחיילים. מי שישן עם כלבים, שלא יתפלא כשהוא מתעורר עם פרעושים.

ואז מגיע השלב הרביעי: אלימות כלפי אזרחים ישראלים שעושים את העבודה שהממשלה והמשטרה מעדיפות לזנוח. שוב: בהיות "חוות גלעד" מאחז בלתי חוקי, זהו תפקידה של הממשלה לפנות אותו ולעקוב אחרי הבניה הבלתי חוקית בו. מאחר והיא לא עושה אותו, אנחנו עושים אותו.

הקו המנחה בכל תולדות ההתנחלות הוא פריעת חוק ואלימות. הקו המנחה של התנהלות הממשלה הוא העלמת עין. זה קל מאד כאשר מדובר בפלסטינים – מבחינת שרי ממשלת ישראל, אחרי הכל, מדובר ברסיס בישבן – ולאורך השנים, הממשלה למדה לסבול גם התקפות על ישראלים. בשביל ארץ ישראל, אמר פעם יצחק שמיר, מותר לשקר; מסתבר שמותר, בשבילה, גם לתקוף אנשים מבוגרים. ולא רק פלסטינים.

אלה האנשים שאיתם רוצה שר הבטחון יעלון לסגור דיל דוחה, במסגרתו יפנו את המבנים שנמצאים בשטח בי ויכשירו את שאר הפיגול. כשהוא עושה את זה, הוא מכשיר בשתיקה גם את האלימות שמלווה את המאחזים מיום קיומם, האלימות שבלעדיה לא היה להם קיום.

והספינה שטה.