Cop

משטרת ש"י ממשיכה לא לעשות את תפקידה, והפעם מציעה שאולי בכלל אפשר לוותר עליה

בימים האחרונים הגישו עורכות הדין שלנו, אסנת ברתור ונועה עמרמי, ערר יוצא דופן: הוא מתייחס לא לתיק אחד, אלא לשמונה תיקים. הסיבה: בכולם החליטה משטרת ש"י שלא בא לה לעבוד והמליצה על סגירת תיקים משום שהיא לא הצליחה לקבל ניירת מהמנהל האזרחי.

התיקים מתייחסים לשני מקבצי אירועים. הראשון שבהם מתייחס למעשיו של ר', מתנחל מוכר מההתנחלות רבבה. הלז הרשה לעצמו לפלוש לאדמתם של שני פלסטינים, עארף אלצופי ועאישה קסאם, ולבנות שם, בכלל זה סלילת כביש. במקרה הראשון, שהתרחש ב-20.3.08, סגרה המשטרה את התיק בעילת "עבריין לא נודע" – אף שר' הודה בהודעתו במשטרה בכך שביצע את העבירה (!). סיבה נוספת שציינה המשטרה: היא פנתה ליועץ המשפטי של אזור יהודה ושומרון כדי לקבל חוות דעת באשר לבעלות על הקרקע. תשובה לא הגיעה, ועל כן החליטה המשטרה שאפשר לסגור את התיק.

אה, מה? סליחה? אמרו שנית? תיק נסגר כאשר אין יותר מה לחקור בו או כאשר הוא מוגש לתביעה. אם לא ענו למכתב שלכם, שלחו שנית. אם עדיין לא עונים, הרימו טלפון. לא קיבלתם תשובה? הטילו מצור על המשרד של היועמ"ש עד שלא תהיה לו ברירה אלא לענות. מה פשר הרשלנות הזו?

וזו אותה ההחלטה עצמה שקיבלה המשטרה בארבעה תיקים נוספים שבהם היו מעורבים ר' או עובדים ששכר. זאת, למרות שאין כל ספק שהפלישה שביצע ר' איננה חוקית; למרות שהממונה על הרכוש הנטוש והממשלתי באיו"ש קבע שהעבודות שר' היה אחראי להן הובילו לעקירת עצי זית באדמתה של קסאם; למרות שעבירה של בניה בלתי חוקית, קרי נטולת היתרים, היא עבירה ללא קשר לשאלת הבעלות על הקרקע – בכל זאת סגרה המשטרה את התיקים כי לא קיבלה את המידע שביקשה מהיועמ"ש.

המקבץ השני של התיקים הוא אוסף עבירות באחד המאחזים הבלתי חוקיים הידועים ביותר, חוות גלעד. שתיים מן התלונות התייחסו לעובדה שתושבים במאחז הקימו קרוואנים על אדמות השייכות לאיברהים גאנם וגאנם אבו עדידה. את התלונות הללו שוב סגרה המשטרה בתואנה שהיא לא קיבלה את המידע שהיא ביקשה מהיועמ"ש. במקרה הזה, הפליאה המשטרה לעשות – אפילו בסטנדרטים הנמוכים מן הדשא של משטרת ש"י.

ב-15.7.10 המליץ רפ"ק עו"ד גיל דשא לעורכי הדין שלנו "לטפל בנושא במישור האזרחי והליכים מנהליים מול המנהל האזרחי ויועמ"ש איו"ש". הוא אמר שאיננו רואה צורך בהשארת התיקים הפליליים פתוחים. כלומר, נציג המשטרה הגיע למסקנה שאין כל טעם להטריד את משטרת ש"י בדיווחים על עבירות פליליות.

די כבר עם האכלו לי-שתו-לי הזה. עבריין פלש לאדמתך? הציב עליה קרוואן? כרת את העצים שלך וסלל שם כביש? גש אל בור האוצר שלך, שכור עורך דין, הגש נגד העבריין תביעה אזרחית במיטב כספך והפסק במטותא לבזבז את הזמן של המשטרה. יש לה דברים חשובים יותר לעשות מאשר לשרת את הציבור.

מן הראוי לציין שמבקר המדינה מצא, בדו"ח שפרסם בקיץ 2013 (זהירות, מסמך) כי משטרת ישראל מסרבת בעקביות לעסוק בעבירות בניה בגדה, וזאת בין השאר בטענה המרתקת שבתחומי ישראל הטיפול בעבירות כאלה הוא בידי הרשות המקומית ומשרד הפנים. כלומר, ארבעים שנה ויותר אחרי שהוזמנה על ידי צה"ל לפעול בגדה המערבית, המשטרה עדיין לא הצליחה להבין את המעמד שלה.

האם המשמעות של ההמלצה של רפ"ק דשא היא שאין יותר צורך במשטרת ש"י, ושאפשר לפרק אותה? יש להניח שלא לזה הוא התכוון. אבל כשסימן ההיכר של משטרת ש"י הוא אזלת יד במקרה הטוב ועצימת עין במקרה הרע, אולי הגיע הזמן לשקול את זה ברצינות. אחרי הכל, ספק אם ניתן יהיה להבחין בהבדל בעין בלתי מזוינת.